Hlavní obsah
Virus se zatím objevil na NAS serverech společnosti Synology. (Ilustrační foto) Foto: archív výrobce

Vyděračský virus má nový cíl

Virus Cryptolocker, který zašifruje lidem data uložená na pevném disku a za jejich odemčení požaduje výkupné, je uživatelům počítačů známý již několik měsíců. Tento vyděračský škodlivý kód si však nyní našel nový cíl – NAS servery. Jde o datová úložiště, která se v poslední době těší velké popularitě v domácnostech i malých firmách.

Virus se zatím objevil na NAS serverech společnosti Synology. (Ilustrační foto) Foto: archív výrobce
Vyděračský virus má nový cíl

Scénář útoku je stejný jako v případě Cryptolockeru ve verzi pro stolní počítače. Ve chvíli, kdy se počítačovým pirátům podaří propašovat nezvaného návštěvníka do NAS serveru, data na něm jsou znepřístupněna.

Kybernetičtí útočníci slibují, že po zaplacení výkupného v řádu několika stokorun všechen zablokovaný obsah opět uvolní. Ovšem ve chvíli, kdy oběť viru zaplatí, data zůstanou dále nepřístupná.

„Rozhodně nepoukazujte žádné peníze na uvedený účet. Zablokování vašeho počítače způsobil virus trojský kůň. Jeho zprovoznění si musíte objednat u odborné firmy, která virus odstraní,“ varovala už loni policejní mluvčí Eva Kropáčová. [celá zpráva]

Virus se zatím podle zahraničních diskusních fór objevil na NAS serverech společnosti Synology. Není ale vyloučeno, že se jej počítačoví piráti budou snažit propašovat také na zařízení jiných výrobců.

Cílí také na mobily

Minulý měsíc se objevila také obměna této hrozby, která cílila na chytré telefony s operačním systémem Android. Bezpečnostní experti tohoto nezvaného návštěvníka pojmenovali Simplocker. [celá zpráva]

Vyděračský virus Simplocker se podle analýzy bezpečnostních expertů ze společnosti Eset ukrýval v aplikaci Sex xionix pro přístroje s operačním systémem Android. Nutno podotknout, že tento program se nenachází v legitimním obchodě Google Play, ale na neoficiálních zdrojích, především nejrůznějších internetových fórech.

„Podle všeho jde o testovací nasazení této hrozby ve stadiu vývoje. Například implementace šifrovacího mechanismu je nedokonalá – ale už teď se můžeme obávat masivního nasazení zdokonalených verzí, a to i v jiných jazykových mutacích,“ vysvětlil tehdy bezpečnostní expert bratislavské centrály společnosti Eset Robert Lipovský.

Na zavirovaném mobilním zařízení se zobrazuje zpráva:
POZOR, Váš telefon je uzamčen!
Váš telefon je zamčen kvůli sledování a šíření dětské pornografie, zoofilie a dalších úchylností.
K odemčení telefonu musíte zaplatit 260 UAH (441 Kč)
:: Najděte nejbližší platební kiosek
:: Zvolte MoneXy
:: Zadejte (smazáno)
:: Uskutečněte vklad 260 hřiven a stiskněte Zaplatit

Nezapomeňte si vzít potvrzení!
Po zaplacení bude váš přístroj odemčen do 24 hodin.
POKUD NEZAPLATÍTE, PŘIJDETE O VŠECHNA DATA NA VAŠEM PŘÍSTROJI!
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků