Hlavní obsah
Ilustrační obrázek Foto: 123rf.com

Vyděračský ransomware více cílí na Android, inspirují je úspěšné útoky na počítače

Mobilní zařízení s operačním systémem Android jsou častějším terčem útoků vyděračského škodlivého kódu. Loni těchto útoků meziročně přibylo o 50 procent, zjistila společnost ESET.

Ilustrační obrázek Foto: 123rf.com
Vyděračský ransomware více cílí na Android, inspirují je úspěšné útoky na počítače

Různé škodlivé kódy loni útočily na Android více než v roce 2015, nárůst počtu případů ransomware byl ale nejvýraznější.

„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí malwaru na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomware na tuto platformu rostou mnohem rychleji. Nejvyšší nárůst zaznamenal ESET v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ říká technologický ředitel společnosti ESET Juraj Malcho.

Ransomware je typ škodlivého kódu, který různými způsoby zablokuje zařízení a za jeho odblokování žádá od oběti výkupné. Loni šlo o historicky nejvyšší počet pokusů o infikování zařízení s Androidem tímto způsobem. ESET, který má tato data k dispozici díky svojí technologii LiveGrid, svá zjištění prezentoval na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně.

Je to globální hrozba, varuje expert

Autoři lockscreenů (škodlivý kód, který uzamkne displej mobilního zařízení) a crypto-ransomware (škodlivý kód, který zašifruje obsah zařízení) využili uplynulý rok k tomu, aby zkopírovali techniky šíření, které používají druhy malware útočící na počítače.

Vyvinuli ale také sofistikované metody, které se zaměřují na technologie specifické pro operační systém Android. Kyberzločinci se zároveň zaměřili na to, aby nevyčnívali tím, že škodlivý kód šifrují a nebo ho skrývají hlouběji do infikovaných aplikací.

V průběhu roku 2015 společnost ESET zaznamenala, že zájem tvůrců ransomware, které cílí na Android, se přesunul z východní Evropy do USA a zaměřuje se na uživatele mobilních telefonů. Nicméně v loňském roce se ukázalo, že útočníci stále více míří i na asijský trh. „Určitě můžeme konstatovat, že se z ransomware na Androidu stala plnohodnotná globální hrozba,“ dodává Juraj Malcho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků