Hlavní obsah
Internetový kabel (ilustrační foto) Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Virus napadl tisíce routerů v Česku, varoval Národní bezpečnostní tým

Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ v úterý varoval před novým počítačovým virem, který se šíří Českem jako lavina. Zaměřuje se výhradně na routery – brány do světa internetu, prostřednictvím kterých se pak počítačoví piráti dostanou do celé počítačové sítě. Infikovaných strojů mají být v tuzemsku tisíce.

Internetový kabel (ilustrační foto) Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Virus napadl tisíce routerů v Česku, varoval Národní bezpečnostní tým

Virus útočí nejčastěji na neaktualizovaná zařízení. „Jedná se o HTTP/HTTPS malware, který útočí převážně na starší zařízení bez aktuálního firmwaru. Vir nevyžaduje ověření, infikuje i zaheslovaná zařízení,“ varoval Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

„Podle aktuálních informací postihl tento virus také klienty několika poskytovatelů internetového připojení v ČR,“ doplnil Bašta.

Česká tisková kancelář upřesnila, že napadené přístroje jsou hlášeny například na Děčínsku či Náchodsku, ale také v Havlíčkově Brodě, Mnichově Hradišti nebo Příbrami. Největší problémy ale podle Radiožurnálu má firma M-Soft z Jihlavy, kde technici musejí osobně navštívit 1500 domácností. Po celé republice jsou tak tisíce infikovaných routerů.

Jak poznat, že je router zavirovaný?

Problémy se podle všeho týkají pouze uživatelů, kteří přijímají internet prostřednictvím wi-fi a mají router se systémem airOS. Lidé používající například kabelové rozvody či služby mobilních operátorů (modemy se SIM kartami) by v ohrožení být neměli.

Že je router zavirovaný, mohou uživatelé poznat například podle toho, že jim přestane z připojených počítačů zcela fungovat internetové připojení, případně se při snaze o připojení na nějakou webovou stránku zobrazí úplně jiný web.

Přesně to se stalo už v minulosti kvůli zranitelnosti známé jako „rom-0“. Místo serverů, jako jsou například Seznam.cz nebo Google.com, se poškozeným zobrazila hláška o nutnosti instalace flash playeru. Místo té se ale do PC stáhnul další virus. Útočníci tak rázem měli přístup nejen k routeru, ale i k připojenému počítači.

Útoky jsou stále častější

Na brány do světa internetu se zaměřují kyberzločinci stále častěji. Využívají toho, že zabezpečení těchto internetových zařízení uživatelé především v domácnostech velmi podceňují, někdy to ale platí i o firmách. Březnová studie Cisco Annual Security Report totiž ukázala, že devět z deseti internetových zařízení má slabá místa.

Hlavní problém je podle bezpečnostních expertů v tom, že routery není možné chránit antivirovými programy, jako je tomu u počítačů. I tak ale nejsou uživatelé úplně bezbranní. „Hlavní způsob, jak této hrozbě předejít, představuje upgrade firmwaru routeru na aktuální verzi a nepoužívat mnohdy triviální přednastavené přihlašovací jméno a heslo. Rovněž je vhodné zvážit přihlašování k routeru pouze z vnitřní sítě, a nikoliv z internetu,“ uvedl již dříve Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti Eset.

Do konfigurace routerů by se nicméně neměli pouštět méně zkušení uživatelé. Mohou totiž nevhodným nastavením způsobit více škody než užitku. Paradoxně tak mohou klidně otevřít zadní vrátka pro útočníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků