Hlavní obsah
Ukázka podvodného e-mailu Foto: Novinky

Váš účet jsme omezili. Podvodníci zkoušejí před Vánocemi nový trik

Počítačoví piráti neustále hledají cesty, jak se dostat na cizí bankovní účty. Tentokrát to zkoušejí přes zprávy o neobvyklých aktivitách a o omezeních účtu, které rozesílají před Vánocemi uživatelům. Samozřejmě jde ale o podvod. Před novým typem útoku varovala Česká spořitelna.

Ukázka podvodného e-mailu Foto: Novinky
Váš účet jsme omezili. Podvodníci zkoušejí před Vánocemi nový trik

Phishingový útok, při kterém počítačoví piráti doslova loví důvěřivé uživatele na udičku jako ryby, cílí právě na klienty spořitelny. Jeho cílem je vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví tohoto peněžního ústavu.

„Na vašem účtu jsme zaznamenali neobvyklé aktivity, které jsme právě omezili. Chcete-li váš účet obnovit, klikněte níže pro aktualizaci vašich informací,“ tvrdí podvodníci v e-mailu, který v posledních dnech koluje českým internetem.

Indicie odhalující podvod

Pozornější uživatelé si na první pohled mohou všimnout, že zpráva není odesílána z e-mailu České spořitelny. Navíc odkaz ve zprávě nevede na stránky internetového bankovnictví, nýbrž na podvodný web, který je pouze imituje. To je patrné z adresního řádku.

Útočníci se snaží zkrátka využít předvánočního shonu a využít menší ostražitosti uživatelů. Není tedy vyloučeno, že i jinak velmi obezřetný člověk se nechá takovou zprávou napálit.

Po přihlášení kyberzločinci důvěřivcům tvrdí, že je potřeba aktualizovat kontaktní informace. Pokud to důvěřivci skutečně udělají, jsou již jen krůček od vybílení bankovního účtu. Se znalostí telefonního čísla je totiž pro podvodníky hračkou vylákat od lidí potvrzovací SMS zprávu, pomocí které mohou například provádět peněžní transakce.

V ohrožení jsou přitom i ti, kteří nemají na bankovním účtu příliš mnoho financí. Útočníci mohou touto cestou sjednat bez vědomí majitele klidně i půjčku. A tyto peníze následně vyberou.

E-mail může přijít z jiné banky

Není navíc vyloučeno, že znění podvodné zprávy útočníci upraví a že začne kolovat internetem i bez gramatických chyb. Stejně tak mohou e-mail podvodníci cílit na klienty dalších českých bank.

Opatrnost je tedy namístě. „Buďte k podezřelým e-mailům velmi obezřetní, vždy se do SERVIS 24 přihlašujte ze stránek banky, případně přímo ze stránek www.servis24.cz. Zároveň buďte velmi obezřetní před zadáním jakéhokoliv SMS kódu a vždy pečlivě čtěte autorizační SMS zprávy,“ doporučili zástupci České spořitelny.

Ti zároveň zdůraznili, že lidé by neměli na zprávy reagovat. „Pokud máte podezření, že jste podvodný e-mail obdrželi, v žádném případě nereagujte na jeho obsah, neklikejte na odkaz, který je jeho součástí, a zprávu nám přepošlete na e-mailovou adresu phishing@csas.cz. Jestliže jste již na odkaz klikli a vyplnili požadované údaje, ihned kontaktujte klientskou linku České spořitelny na bezplatném telefonním čísle 800 207 207,“ uzavřeli zástupci spořitelny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků