Hlavní obsah
Router TP-LINK TD-W8901GB obsahuje bezpečnostní chybu, kterou mohou útočníci zneužít. Foto: archív výrobce

V Česku jsou stále stovky ohrožených routerů

V České republice bylo v uplynulém roce zaznamenáno několik útoků na počítačové routery – brány do světa internetu. Kyberzločinci při svých nájezdech využili zranitelnosti známé jako „rom-0“. Podle analýzy Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ počet napadnutelných přístrojů v tuzemských domácnostech neustále klesá, stále jich však jsou stovky.

Router TP-LINK TD-W8901GB obsahuje bezpečnostní chybu, kterou mohou útočníci zneužít. Foto: archív výrobce
V Česku jsou stále stovky ohrožených routerů

Ještě v polovině května loňského roku trpěl chybou více než milión routerů po celém světě, z toho více než pět tisíc jich bylo v Česku. Už o tři měsíce později ale klesl počet napadnutelných přístrojů v globálním měřítku pod milión a na méně než čtyři tisíce v tuzemsku.

A tento trend pokračuje i v letošním roce, i když situace ani zdaleka není tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Od prvotního kontaktu s chybou ‚rom-0‘ a od našeho prvního měření v květnu 2014 do posledního v červenci 2015 klesl v ČR počet napadnutelných boxů z 5368 v květnu 2014 na současných 1561. Pokles je tedy o necelých 71 %,“ uvedl Tomáš Hlaváček, programátor a výzkumník sdružení CZ.NIC, které provozuje národní bezpečnostní tým CSIRT.

Stejný trend je patrný také ze světových statistik. „Ve světovém měřítku byl pokles z 1 225 514 (květen 2014) na současných 330 397, což je 73 %,“ doplnil Hlaváček.

„Existují však i ojedinělé regiony, kde naopak došlo k přírůstku napadnutelných zařízení. Nejedná se ale naštěstí o velká čísla a výskyt nových napadnutelných boxů lze připsat výprodeji skladových zásob routerů se starým firmwarem a jisté lehkovážnosti či neznalosti,“ uzavřel programátor a výzkumník sdružení CZ.NIC.

Útočník může přesměrovat adresy

Otestovat bezpečnost routeru je možné na webu rom-0.cz. Na zmiňovaných stránkách stačí kliknout na tlačítko Test, vše ostatní běží automaticky. Během necelé minuty pak program vyhodnotí, zda router mohou zneužít kyberzločinci.

Na webu rom-0.cz stačí kliknout na tlačítko Test, vše ostatní běží automaticky.

Foto: Novinky

Všichni lidé, kteří používají síťové prvky s touto chybou, jsou v ohrožení. Pokud se útočník dostane k administračnímu rozhraní jejich routeru, může snadno přesměrovat adresy. Místo serverů Seznam.cz nebo Google.com se poškozeným zobrazí hláška o nutnosti instalace flash playeru. Místo té se ale do PC stáhne virus.

Jak správně nastavit router a bránit se tak případným útokům kyberzločinců, naleznete v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

PŘEHLEDNĚ: Jak probíhá útok na router?
1. Internetem se šíří virus, který cílí na routery. Napadnout tyto brány do světa internetu může buď přímo při procházení zavirovaných webů, nebo prostřednictvím některého počítače v dané síti, který je již zavirován.
2. Ve chvíli, kdy se virus zabydlí v routeru, dokáže zcela zablokovat internetové připojení na všech počítačích, a to i chytrých mobilech a tabletech zapojených v síti.
3. U většiny doposud zaznamenaných útoků virus začal následně zobrazovat výzvu k instalaci aktualizace flash playeru. Snaží se tak vzbudit dojem, že stránky nejdou spustit právě kvůli neaktuálnosti pluginů.
4. Výzva se zobrazovala i v případech, kdy byly do adresního řádku zadány regulérní weby, které ve skutečnosti k zobrazování obsahu flash player nepotřebují – například Seznam.cz nebo Google.com.
5. Místo aktualizace si lidé stáhnou do počítače virus. Zobrazování hlášek i na regulérních webech je možné právě kvůli tomu, že kyberzločinci ovládají přímo samotný router. Ve skutečnosti tedy žádné ze zadaných serverů vir neobsahují.
6. I když antiviry z napadeného počítače virus odstraní, stále nemají uživatelé vyhráno. Zdroj dalších hrozeb se totiž ukrývá přímo v samotném routeru. A k němu nemá drtivá většina bezpečnostních aplikací vůbec žádný přístup.
7. Řešením je uvést router do továrního nastavení. Jak na to, to se lidé dozvědí z návodů dodávaných k zařízení. Pokud si nejsou uživatelé jisti, jak správně router nastavit, je vhodné tuto činnost přenechat odborníkovi.
8. Není vyloučeno, že chování viru útočníci upraví. Tím, že se nachází přímo v routerech, může totiž i přesměrovávat stránky na podvodné weby. V takovém případě pak kyberzločinci mohou získat přístup ke všem on-line účtům.
9. Pokud pozorujete ve své síti podobné problémy, můžete zjistit velmi snadno pomocí chytrého telefonu, zda je router zavirován. Místo wi-fi se stačí připojit k webu prostřednictvím mobilního připojení. Pokud se výzva k instalaci aktualizace nezobrazí, je router zavirován.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků