Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: flickr.com

Svět se shoduje: děti začínají s internetem a novými technologiemi příliš brzy

Komerční článek - Internet a nové technologie jsou v dnešní době tak důležité pro podnikání, cestování a mnoho dalších každodenních činností, jimiž jsme neustále obklopeni, že je používáme prakticky neustále.

ilustrační foto Foto: flickr.com
Svět se shoduje: děti začínají s internetem a novými technologiemi příliš brzy

Platí to i pro mladší generaci, včetně nejmenších dětí, ale podle on-line průzkumu společnosti ESET z toho většina rodičů v Rusku, Velké Británii, Německu a ve Spojených státech není vůbec nadšena.

České děti a internet

  • Internet pravidelně používá 685 000 dětí (93 % všech dětí ve věku 10 až 17 let)
  • Týdně tráví na internetu 13 hodin (takřka dvě hodiny denně)
  • Připojují se hlavně doma na počítači (91 %) nebo ve škole (77 %)
  • Používají zejména počítač nebo notebook (95 %), mobil (65 %) a tablet (39 %)
  • Chodí hlavně na vyhledávače (82 %), e-maily (78 %), on-line hry (76 %) a videa (72 %)

Zdroj: SPIR

Průzkum společnosti ESET v těchto čtyřech zemích prokázal, že drtivá většina 96,6 % ruských respondentů souhlasí (26 %) nebo velmi souhlasí (70,6 %) s tvrzením, že „děti začínají s používáním nových technologií a internetu příliš brzy“. Pouze 3,4 % dotazovaných uvedlo, že si myslí opak. Na druhou stranu, Němci se zdají být spíše nadšeni z toho, že moderní technologie hrají v životě jejich dětí tak důležitou roli. Se stejným prohlášením jako Rusové souhlasí méně než dvě třetiny Němců (31,8 %), velmi souhlasí 35,5 % dotazovaných.

ilustrační foto

Foto: sxc.hu

Američané jsou o něco konzervativnější. Víc než dvě třetiny (67,8 %) si myslí, že internet a různé moderní technologie vstupují do života dětí příliš brzy, ale ostatní aspekty jejich používání považují spíše za pozitivní. Britové jsou s 40,5 % souhlasnými reakcemi a 23,9 % důrazně souhlasícími respondenty o něco méně rezervovanými odpůrci role moderních zařízení a internetu v životě dětí. Je zajímavé, že Britové se zdají být ze všech čtyř sledovaných zemí nejčetnějšími uživateli nástrojů rodičovské kontroly jako je ESET Parental Control pro Android. Plných 73 % z nich uvedlo, že používají řešení, díky němuž mohou sledovat chování svých dětí na internetu, zatímco asi jedna čtvrtina nepoužívá žádnou ochranu.

Rodičovská kontrola

Používáte nástroje rodičovské kontroly, abyste mohli dohlížet na internetové aktivity vašeho dítěte?

 AnoNe
Velká Británie72,8 %27,2 %
Německo43,8 %56,2 %
USA61,7 %38,3 %
Rusko55,6 %44,4 %

Zdroj: ESET

Britská zkušenost ostře kontrastuje se situací v Německu, kde průzkum společnosti ESET zjistil, že 56 % respondentů odmítá používat nějaký technologický prostředek, jehož prostřednictvím by dohlíželi na své potomky. To znamená, že pouze 44 % německých rodičů aktuálně využívá nějakého nástroje ke kontrole chování jejich dětí ve virtuálním světě. Ze stejného online průzkumu vyplynulo, že 38 % rodičů ve Spojených státech nepoužívá žádný druh rodičovské kontroly, a stejnou odpověď v Rusku uvedlo 44 % dotazovaných.

Internetové průzkumy, z nichž vznikly tyto statistiky, proběhly v lednu 2016 a v každé zemi – tedy v Rusku, Velké Británii, Německu a USA - se jich zúčastnilo tisíc respondentů. Z britského, amerického a německého trhu byla použita i data ze spotřebitelských průzkumů Google a z ruského trhu data z tamního Merku.

A co české děti?

A jak jsou na tom rodiče v České republice? Obdobný průzkum zatím neexistuje, ale podle kontinuálního výzkumu Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) by se měli mít na pozoru. Čeští školáci totiž podle tohoto výzkumu tráví na internetu nejméně 13 hodin týdně, tedy téměř dvě hodiny denně. Z toho maximálně jedna hodina připadá na školu, kdy jsou děti relativně pod kontrolou. Další více než hodinu ale surfují online zcela samy.

Je dobré myslet na zadní vrátka a použít některý z nástrojů rodičovské kontroly.
Martin Skýpala, produktový manažer společnosti ESET

„Rodiče prakticky nemají šanci děti uhlídat. I když je upozorní na rizika spojená s používáním sociálních sítí a varují je před nevhodnými stránkami, bez účinného nástroje rodičovské kontroly nikdy nemají jistotu, co jejich dítě na internetu dělá a s kým komunikuje,“ upozorňuje Martin Skýpala, produktový manažer společnosti ESET. „Proto je dobré myslet na zadní vrátka a použít některý z nástrojů rodičovské kontroly.“

ESET Parental Control - rodičovská kontrola pro zařízení s operačním systémem Android

Foto: ESET

Vhodným prostředkem může být aplikace ESET Parental Control pro Android, díky níž rodič dítěti na chytrém telefonu nebo tabletu nastaví práva pro přístup ke konkrétním stránkám a aplikacím. Získá také kontrolu nad tím, jaké internetové stránky a služby dítě využilo a zpětně dohledat, kde s někým komunikovalo. Prostřednictvím vzdálené správy přes účet na internetu (ale i přes chytrý mobil) rodič omezí dobu, po kterou dítě může používat internet a zablokovat mu přístup k nevhodnému obsahu. ESET Parental Control však dokáže také lokalizovat dítě prostřednictvím GPS a vyžádat si jeho odpověď na rodičovskou SMS tím, že zablokuje další funkce telefonu do doby, než dítě zareaguje.

„Nástroje rodičovské kontroly samozřejmě nemohou plně nahradit roli rodičů, ale jsou vhodným doplňkem, který pomáhá překonat období největší zranitelnosti dětí v době, kdy ještě nemají s internetem takové zkušenosti,“ uzavírá Skýpala. Aplikace ESET Parental Control pro Android je k dispozici v obchodě Google Play za 549 korun. Její funkce si zájemce může vyzkoušet na 30 dní zdarma.

Souhlasíte s tímto tvrzením?

Dnešní děti začínají s používáním nových technologií a internetu příliš brzy.

Obecní úřad v Hřensku zveřejnil prosbu o zasílání finančních prostředků na konto 115352663/0300, variabilní symbol 5299. Důvodem je to, že "obyvatelstvo i obec je v zoufalé situaci a zcela bez finančních prostředků". Hřensko loni trpělo nejprve padajícími skalami a poté ničivou povodní.
Nyní je obec zcela odříznuta od světa, protože je stále uzavřena silnice do Děčína i do Německa. "Jedná se již o skutečně krizovou situaci - bez pomoci již nevydržíme," uvádí se ve výzvě obecního úřadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků