Hlavní obsah
Ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers Foto: Joshua Roberts, Reuters

Spojeným státům údajně hrozí počítačové útoky s vážnými dopady

Spojené státy budou v budoucnosti terčem počítačových útoků, které mohou narušit dodávky elektřiny a další citlivé systémy v některých částech země. Je o tom přesvědčen ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers. Podobně zaútočit podle něj nyní dokážou jen Čína a jedna či dvě další země. Uvedla to v noci ze čtvrtka na pátek zpravodajská stanice CNN.

Ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers Foto: Joshua Roberts, Reuters
Spojeným státům údajně hrozí počítačové útoky s vážnými dopady

Rogers neupřesnil, o jaké další země se jedná. Nedávno se ale v americkém tisku objevila zpráva, že výzvědné služby Spojených států pronikají v zahraničí hlavně do počítačových sítí v Číně, Rusku, Íránu a Severní Koreji.

Při vystoupení ve výboru pro tajné služby poslanecké sněmovny Kongresu USA Rogers uvedl, že protivníci USA provádějí elektronický sběr informací s cílem dokázat narušit kontrolní systémy, které se týkají například chemických zařízení či čističek vod v USA.

„To vše mě vede k přesvědčení, že se jedná jen o to, kdy, nikoli zda budeme svědky něčeho dramatického,“ řekl admirál, který je současně velitelem počítačových operací armády USA.

Poznamenal, že zatímco nějaký jaderný útok je možné včas zjistit a oplatit, zdroj počítačového útoku se může snadno ukrýt. Může přitom způsobit velké škody, i když není veden nějakým státem, ale kupříkladu nějakou zločineckou organizací či jen jedincem. V počítačovém prostoru je možné dělat téměř cokoli, varoval šéf NSA. Zdůraznil, že na posílení obrany země před počítačovými útoky je nutné dát více peněz z federálního rozpočtu.

Vánoce jsou pro piráty žně

Nová vlna útoků nepřichází s velkou pravděpodobností vůbec náhodou. Kyberzločinci se totiž snaží využít nepozornosti lidí a stresu, který v předvánočním období obecně panuje. Nachytat se tak snadno mohou i lidé, kteří jsou za jiných okolností velmi ostražití.

Na to, že jsou Vánoce pro počítačové piráty doslova žně, upozornili bezpečnostní experti již dříve. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků