Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Španělsko vydalo do USA Rusa obviněného z hackerství

Španělsko vydalo do Spojených států ruského občana obviněného z rozsáhlé krádeže osobních údajů prostřednictvím internetu mimo jiné v USA. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Španělsko vydalo do USA Rusa obviněného z hackerství

Španělská policie zatkla v Barceloně ruského programátora Pjotra Levašova loni v dubnu na základě zatykače amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Levašov podle amerických úřadů zhruba od roku 2010 provozoval celosvětovou síť infikovaných počítačů, takzvaný botnet. Jeho síť nese název Kelihos a pod její kontrolu se postupně dostaly desítky tisíc počítačů s operačním systémem Windows od Microsoftu. Pět až deset procent z nich bylo v USA.

Tisíce spamů každý den

Systém Kelihos byl s to zasílat více než 2500 spamů denně. Měl široký záběr - vedl všemožné podvodné akce, včetně falešných slevových akcí na akcie, čímž se uměle zvyšovala jejich hodnota. V USA hrozí Rusovi až 20 let vězení.

Levašov sloužil v ruské armádě a pracoval i pro stranu Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina.

Americké úřady požadují vydání údajných ruských hackerů z vícero zemí světa, včetně České republiky. Česká policie na základě amerického zatykače zadržela předloni ruského občana Jevgenije Nikulina. O jeho vydání žádá i Rusko. České soudy zatím konečný verdikt nevynesly a i v české praxi má rozhodující slovo ministr spravedlnosti.

Spam existoval dříve než internet

Dávno před zrodem internetu dnešní podoby proběhla aféra, kterou lze označit za zrod spamových zpráv. V květnu 1978 odeslal obchodník Gary Thuerk příjemcům pošty v síti Arpanet zprávu s pozvánkou na promo akci nového počítače. Nevyžádaná pošta byla vlastně prvním spamem, ačkoli tento název se začal používat až o patnáct let později.

Teprve v roce 1993 přišel administrátor sítě Usenet Joel Furr s pojmem spam – nevyžádaná pošta. Furr se inspiroval svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o mase v konzervách, na kterých si skupina Vikingů pochutnávala a opěvala ho: „Spam. Spam. Spam. Spam. Spam.“ Spam je obchodní značka konzervy s vepřovou šunkou. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka.

Spamy spolknou víc energie než velkoměsto

Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.

Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.

Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků