Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ruští hackeři se pokoušeli sledovat i pravoslavné kněze

Rusové, kteří ve Spojených státech čelí obvinění z hackerského útoku na počítače Demokratické stany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016, se pokoušeli proniknout do osobní korespondence některých prominentních představitelů pravoslavné církve. Ve své reportáži to dnes napsala agentura AP.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Ruští hackeři se pokoušeli sledovat i pravoslavné kněze

Hackeři se podle AP pokoušeli proniknout do pošty spolupracovníků konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, který je považován za nejvyšší duchovní autoritu pravoslaví. Ten by také měl rozhodnout o tom, zda ukrajinská pravoslavná církev získá autonomii, a zbaví se tak vlivu Moskvy.

Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let minulého století oddělila od církve moskevského patriarchátu. Zatímco moskevská církev je tzv. autokefální, tedy autonomní, ukrajinská o takové postavení zatím jen vytrvale usiluje.

Agenti se pokoušeli prolomit tisíce e-mailů

Pravoslavná církev moskevského patriarchátu má na Ukrajině přesto značný vliv, o který s ní Kyjev usilovně soupeří. Kyjevský patriarchát je přitom k Rusku značně kritický především kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a bojům na východoukrajinském Donbasu. Podle ukrajinských činitelů totiž Rusko povstalce na Donbasu vojensky podporuje, Moskva to ale odmítá.

Podle údajů z roku 2015 se ke kyjevskému patriarchátu hlásilo 44 procent Ukrajinců, k moskevskému 21 procent.

Ruští agenti se pokoušeli prolomit 4700 e-mailových adres, které patří spolupracovníkům a sekretariátu patriarchy Bartoloměje, informovala AP s odkazem na americkou bezpečnostní agenturu Secureworks. Sám Bartoloměj podle církevních představitelů e-mailovou schránku nemá. Za útokem údajně stojí hackerská skupina známá jako Fancy Bear, kterou americké úřady viní z útoku na počítače Demokratické strany.

Představitelé ruské pravoslavné církve uvedli, že o útocích hackerů nevěděli, a zprávu komentovat odmítli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků