Hlavní obsah
Terminál Letiště Václava Havla Praha Foto: Letiště Praha

Pražské letiště odvrátilo několik kybernetických útoků

Hackeři si nedali přestávku ani v době koronaviru – právě naopak, četnost útoků se výrazně zvýšila. Žádnou výjimkou nejsou útoky na nemocnice, v posledních dnech se kybernetičtí nájezdníci zaměřili také na Letiště Praha. Administrátoři zaznamenali několik kybernetických útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy, které používá.

Terminál Letiště Václava Havla Praha Foto: Letiště Praha
Pražské letiště odvrátilo několik kybernetických útoků

Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Všechny útoky se podařilo eliminovat, řekla v pátek mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. „Díky zabezpečení na špičkové úrovni jsme dokázali tyto aktuální kybernetické útoky včas odhalit a odvrátit. Nedošlo tak k žádnému narušení našich informačních systémů ani úniku informací,” uvedl člen představenstva Letiště Praha Milan Špaček, který je za oblast kybernetické bezpečnosti odpovědný.

Upozornil, že IT ochrana letiště má stejně jako jiná velká mezinárodní letiště několik vrstev zabezpečení, které potenciální hrozbu detekují a následně také blokují.

Útoky se podle letiště zaměřovaly většinou na funkčnost webových stránek, nebo o tzv. phishing s cílem získat od zaměstnanců různé přístupové údaje. Ataky se podle letiště podařilo odhalit už v jejich přípravné fázi, čímž se zabránilo jejich dalšímu šíření.

Před útoky varovali bezpečnostní experti

O hrozbě útoků v oblasti kybernetické bezpečnosti varoval ve čtvrtek také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Podezřelé aktivity totiž zaznamenali také správci dalších sítí strategických míst a institucí. V noci na pátek se terčem kybernetického útoku stala například Fakultní nemocnice Ostrava. Cílem byl jeden z jejích serverů. Útok odrazila. Dalším cílem hackerů byla zřejmě také Fakultní nemocnice Olomouc, které se také podařilo útok odrazit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků