Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Policisté na Moravě zablokovali na 200 podvodných domén

Jihomoravští policisté od začátku roku dosud zablokovali asi 200 internetových domén včetně e-shopů, které podle nich byly zneužívané k páchání trestné činnosti. Loni za celý rok jich bylo zablokovaných asi 90. Uvedl to mluvčí policie Pavel Šváb. Policie před vánočními svátky opětovně varuje před podvody na internetu.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Policisté na Moravě zablokovali na 200 podvodných domén

Zablokované domény jsou registrované porůznu, poškození bývají nejen z Jihomoravského kraje. „Od začátku roku bylo v rámci vyšetřování zablokováno na 200 domén zneužívaných k páchání trestné činnosti, ne vždy se jednalo pouze o e-shopy, a lze očekávat, že během vánočních nákupů toto číslo ještě naroste,“ uvedl Šváb v tiskové zprávě.

Nabídku těchto podvodníků podle mluvčího netvoří jen typicky dárkové věci, ale například i palivové dříví či pneumatiky. Zloději a podvodníci navíc podle něj své podvody neustále zdokonalují a je stále obtížnější podvodný e-shop na první pohled rozeznat. „Také reklama či odkazy na tyto obchody se mimo běžné prostředí internetu objevují stále častěji i na sociálních sítích,“ uvedl mluvčí.

Loni jihomoravští policisté z oddělení kybernetické kriminality odhalili v době největší předvánoční nákupní horečky provázaný řetězec podvodných e-shopů. Jen v Česku jich zablokovali 45, v zahraničí šlo o další čtyři desítky.

Varovnými signály, že může jít o podvodný e-shop, jsou podle policie například příliš nízká cena nabízeného zboží, podezřelé sídlo firmy nebo místo osobního vyzvednutí, nedávno založená doména e-shopu, absence reálných kontaktů nebo nefunkční či neodborná zákaznická linka. Policie doporučuje stanovit si limit pro platby přes bankovnictví či karetní transakce, být opatrný při provádění plateb na zahraničních webech a nakupovat jen u osvědčených prodejců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků