Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Podvodníci přišli na nový způsob, jak vylákat z lidí peníze

Antivirová společnost AVG varovala před novou malwerovou hrozbou nazývanou Ransomware. Pomocí tohoto škodlivého kódu dokážou podvodníci zablokovat počítač a předstírají, že jsou zaměstnanci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). S odvoláním na nelegální software se pak snaží z lidí vylákat peníze.

Foto: Profimedia.cz
Podvodníci přišli na nový způsob, jak vylákat z lidí peníze

„Ransomware předstírá, že je zprávou od policejních úřadů nebo jiných bezpečnostních složek a že nalezl v uživatelově počítači nelegální obsah. Dokud uživatel nezaplatí, není mu umožněn přístup do počítače,“ varoval šéf AVG VirusLab Pavel Krčma.

Podvodná zpráva vypadá, jako by ji odeslali zaměstnanci FBI

Foto: AVG

Za odblokování PC požadují piráti poplatek ve výši 100 dolarů, tedy cirka dva tisíce korun. Zpráva je psána buď v anglickém či německém jazyce. Pozorný uživatel si nejspíše všimne, že se jedná o podvod, podle některých drobností.

„Jazyka znalý uživatel si jistě všimne, že částka, která je požadovaná v zelené části textu, je napsaná obráceně - tedy 100$. Správně by měl ovšem být znak dolaru před částkou. Druhým vodítkem je například i to, že počítač údajně porušuje zákon, který ale neexistuje,“ doplnil Krčma.

Nejrozšířenější počítačové hrozby na síti

Virovým hrozbám kralovala v květnu směs škodlivých kódů INF/Autorun, která se šíří přes vyměnitelná média, nejčastěji USB flashky a externí pevné disky. Na pozoru by se uživatelé měli mít i před řadou dalších nezvaných návštěvníků. Vyplývá to ze statistik měsíce května antivirové společnosti Eset.

Druhou příčku ve statistikách obsadil virus Iframe.B, jenž přesměrovává internetové stránky na podvodné weby. Třetí patřila škodlivému kódu ScrInject.B, který se vyskytuje na podvodných a napadených webových stránkách a automaticky stahuje po jejich návštěvě do počítače další viry. Ten byl přitom ještě minulý měsíc nejrozšířenější hrozbou vůbec.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků