Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Podvodníci nelení na internetu ani na Valentýna

Obezřetnost se vyplatí neztrácet ani během Valentýna, obzvláště to platí v souvislosti s láskou na internetu. Svátek všech zamilovaných totiž zneužívají i nejrůznější počítačoví piráti, jak varovali experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Podvodníci nelení na internetu ani na Valentýna

Obzvláště opatrní by měli být jedinci, kteří chtějí své drahé polovičce koupit nějaký dárek – například kytku, sladkosti či poslat valentýnské přání.

„Na internetu na vás totiž číhají nejrůznější podvodné stránky, obchody a aplikace, které vás přivedou do náruče hackerů, kteří se snaží získat přístup k vašim osobním datům, bankovním účtům nebo se pokouší infikovat váš počítač nebo mobilní zařízení nějakým škodlivým kódem,“ prohlásil Petr Kadrmas, bezpečnostní výzkumník Check Pointu.

Uživatele to pak může stát více než jen zlomené srdce. „Podobně emotivní události zneužívají kyberzločinci například k rozesílání spamu o výhodných nabídkách pro zamilované, ale dávejte si pozor i na opačné případy, kdy můžete dostat zprávu, že vám z lásky někdo něco poslal a máte kliknout na odkaz pro vyzvednutí vzkazu nebo dalších informací," konstatoval Kadrmas.

Během února dochází podle výzkumného týmu Check Point Research k více než 200% nárůstu použití slova "Valentine" na škodlivých webech. Podobně, i když ne tak stabilně, můžeme sledovat použití slova „čokoláda“. V roce 2018 byl v únoru nárůst téměř 500 %, zatímco v roce 2019 byl skromnější s 39 %.

Uzamknou počítač, chtějí výkupné

Podle bezpečnostních expertů použití těchto slov umožňuje útočníkům přilákat uživatele, kteří hledají stránky související s Valentýnem a zároveň stránky skrýt mezi mnoha dalšími legitimními valentýnskými weby. „Jen v prvním únorovém týdnu jsme zaznamenali více než 10 000 domén obsahujících slovo ‚Valentýn‘,“ podotkl Kadrmas.

Loni na Valentýna nebylo výjimkou, že počítačoví piráti šířili prostřednictvím nevyžádaných e-mailů i škodlivé kódy, například ransomware GandCrab. E-maily obsahovaly předmět jako „Toto je můj milostný dopis pro tebe“. Nezvaný návštěvník nicméně uzamkl počítač a za opětovné zpřístupnění zašifrovaných dat požadovali útočníci výkupné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků