Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Thomas Peter, Reuters

Neidentifikovaný síťový provoz ohrožuje téměř polovinu organizací. A také samotné uživatele

Na 45 % světových organizací ohrožuje síťový provoz, který nejsou IT správci schopni identifikovat. Ve skutečnosti není téměř jeden ze čtyř správců IT schopen identifikovat 70 % síťového provozu. S takovýmito alarmujícími závěry přišla nejnovější studie antivirové společnosti Sophos.

Ilustrační foto Foto: Thomas Peter, Reuters
Neidentifikovaný síťový provoz ohrožuje téměř polovinu organizací. A také samotné uživatele

„Nejste-li schopni identifikovat, co se ve vaší síti děje, nemůžete si být jistí, že je vaše organizace chráněna před hrozbami. Slepota IT pracovníků trvá už příliš dlouho a napomohla rozšíření počítačové kriminality,“ prohlásil Dan Schiappa, senior viceprezident a generální ředitel společnosti Sophos.

Ten zdůraznil, že nedostatečná viditelnost toho, co se v síťovém provozu odehrává, přináší podnikům významná bezpečnostní rizika a ovlivňuje efektivní správu sítí.

„Se zaváděním tvrdších sankcí za narušení bezpečnosti a ztrátu dat ze strany vlád různých zemí po celém světě se zvyšuje význam identifikování toho, kdo a co vaši síť používá. Jedná se o temné tajemství, které již nelze přehlížet,“ doplnil Schiappa.

Nedostatečně zabezpečené sítě jednotlivých organizací totiž v konečném důsledku ohrožují také koncové uživatele. Stačí, aby se připojili na nezabezpečenou wi-fi nebo navštívili legitimní webové stránky podniku, na kterém bude číhat kyberzločinci podstrčený škodlivý kód. Ten si pak už snadno najde cestu přímo do PC.

Zavirovaných počítačů není málo

Studie zároveň ukázala, že organizace tráví v průměru sedm pracovních dní v měsíci opravou 16 infikovaných počítačů. Menší organizace (100 až 1000 uživatelů) stráví v průměru pět pracovních dní opravou 13 počítačů, zatímco větší organizace (1000 až 5000 uživatelů) stráví v průměru 10 pracovních dní v měsíci opravou 20 počítačů.

Studie se zúčastnilo více než 2700 IT pracovníků s rozhodovací pravomocí, působících ve středních podnicích v 10 zemích světa včetně USA, Kanady, Mexika, Francie, Německa, Velké Británie, Austrálie, Japonska, Indie a Jižní Afriky.

Jak bránit PC a mobily proti virům

Zločinci zpravidla bývají vždy o krok napřed před ochránci zákona. V případě počítačových pirátů to však platit nemusí. Stačí, když se na jejich příchod uživatelé dostatečně připraví.

Ještě před pár lety si museli uživatelé lámat hlavy pouze se zabezpečením klasických počítačů. Doba ale pokročila a v ohrožení jsou stále častěji také chytré telefony a tablety. Propašovat škodlivé kódy do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci stále častěji.

Postupují přitom prakticky stejným způsobem, jako když chtějí napadnout klasický počítač. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků