Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Máme velmi důležitou zprávu, zkoušejí podvodníci nový trik

Za bankéře se vydávají počítačoví piráti v nevyžádaných e-mailech, které kolují v posledních dnech českým internetem. Snaží se přitom vylákat z důvěřivců přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Před novým podvodem varovala Česká spořitelna.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Máme velmi důležitou zprávu, zkoušejí podvodníci nový trik

„Máte velmi důležitou zprávu ve vaší schránce. Chcete-li ji zobrazit, klikněte na odkaz níže,“ tvrdí kyberzločinci v podvodné zprávě. Snaží se přitom vzbudit dojem, že e-mail byl odeslán z České spořitelny.

Podvodníci se samozřejmě snaží donutit uživatele kliknout na odkaz ve zprávě, který vede na falešné stránky imitující službu Servis24, tedy internetové bankovnictví spořitelny. Pokud na podvodný web zadají důvěřivci svoje přihlašovací údaje, zpřístupní tak svůj účet kyberzločincům.

Ukázka podvodného e-mailu

Foto: koláž Novinky.cz s použitím České spořitelny

Ti navíc ihned po prvním přihlášení uživatelům tvrdí, že je jejich účet nutné ověřit prostřednictvím autorizační SMS zprávy. Pokud si ji důvěřivci nechají na svůj mobilní telefon skutečně zaslat a následně ji opíšou do podvodné zprávy, zpravidla tak rovnou přijdou o peníze na svém účtu – prozradit SMS kód je totiž stejné, jako kdyby útočníkům peníze naservírovali rovnou na zlatém podnosu.

V ohrožení jsou přitom i jedinci, kteří nemají na bankovním účtu příliš mnoho financí. Útočníci mohou touto cestou sjednat bez vědomí majitele klidně i půjčku. A tyto peníze následně vyberou.

Podvodníci se zpravidla snaží vylákat i autorizační SMS zprávy.

Foto: Česká spořitelny

I proto se banka již od podvodných zpráv distancovala. „Buďte k e-mailům z neznámých zdrojů velmi obezřetní, vždy také pozorně čtěte obsah potvrzovacích SMS. Pokud máte podezření, že jste podvodný e-mail obdrželi, v žádném případě nereagujte na jeho obsah, neklikejte na odkaz, který je jeho součástí,“ varovali zástupci banky.

„Zprávu nám přepošlete na e-mailovou adresu phishing@csas.cz. Jestliže jste již na odkaz klikli a vyplnili požadované údaje, ihned kontaktujte klientskou linku České spořitelny na bezplatném telefonním čísle 800 207 207,“ stojí v doporučení spořitelny.

E-mail může přijít i pod hlavičkou jiné banky

Sluší se podotknout, že stejnou taktiku mohou počítačoví piráti v nadcházejících dnech či týdnech zkusit také pod hlavičkou úplně jiné banky. Obezřetnost je tak na místě. Prakticky žádný finanční institut v tuzemsku totiž nerozesílá e-maily, prostřednictvím kterých by bylo možné se rovnou přihlásit ke svému účtu.

Vhodné je také ověřovat webovou adresu v internetovém prohlížeči, zpravidla podle ní je totiž možné poznat, že se uživatel ve skutečnosti nachází na podvodných stránkách – a ne ve skutečném internetovém bankovnictví.

Anketa
Ověřujete si u podezřelého e-mailu webovou adresu v internetovém prohlížeči?
Ano
72.8 %
Ne
22 %
Někdy
5.2 %
Celkem hlasovalo 1799 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků