Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Kyberzločinci nasazují těžařské viry. Dramaticky jich přibylo

Těžařské viry se mezi kyberzločinci těší čím dál větší popularitě. Počet útoků těchto nezvaných návštěvníků, kteří potají zneužívají výkon napadených strojů k těžbě virtuálních měn, v minulém roce stoupl o 80 procent na více než pět milionů. Nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, loni předstihlo všechny ostatní typy kybernetických hrozeb včetně vyděračských programů. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Kyberzločinci nasazují těžařské viry. Dramaticky jich přibylo

Za tímto nárůstem podle Kaspersky Lab v první řadě stojí instalace nelicencovaného softwaru a jiného pirátského obsahu. Mezi desítkou nejpostiženějších zemí jsou Kazachstán, Vietnam, Indonésie, Ukrajina, Rusko, Alžírsko, Írán, Indie, Thajsko a Tchaj-wan.

Nejvíce napadených internetových uživatelů bylo v březnu – víc než 1,2 milionu. Programy na nelegální těžbu měly na všech detekovaných kybernetických hrozbách podíl osm procent. V roce 2017 to bylo pět procent.

„Jsme teprve na začátku využívání nelegální těžby kryptoměn pomocí různých forem infikovaného softwaru. Pro řadu lidi je totiž lákavé nainstalovat si jakýkoliv software, který jim bude vydělávat peníze těžbou kryptoměny bez patřičných znalostí a potřeby investovat čas. Druhým faktorem, který podpoří instalaci nelegálního softwaru, je růst cen kryptoměn,” uvedl zakladatel české společnosti zaměřené na kryptoměny Platon Finance Daniel Tanner.

Nezvaného návštěvníka pustí lidé sami

Malware těžící kryptoměny umožňuje kyberzločincům zneužít CPU nebo GPU výkon zařízení oběti, a to až do 65 procent výkonu procesoru.

Nezvaného návštěvníka lidé nejčastěji pouštějí do počítače sami, těžařské viry se – podobně jako další škodlivé kódy – často šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů, jako odkazy na sociálních sítích či prostřednictvím falešných stránek.

Když důvěřivci skočí kyberzločincům na lep, mohou si po rozkliknutí takových podvodných stránek stáhnout do počítače škodlivý virus. Často pod vidinou snadného výdělku či nějakého zajímavého videa.

Zasaženy byly často firmy

Nelegální těžba kryptoměn v roce 2018 podle společnosti Check Point zasáhla desetkrát více organizací než vyděračské programy. Pouze jeden z pěti bezpečnostních IT odborníků si byl ale vědom, že jejich podniková síť byla infikována těžebním malwarem.

Více než pětkrát také podle průzkumu Kaspersky Lab vzrostl celkový počet uživatelů, kteří se setkali s aplikacemi na nelegální těžbu na mobilních zařízeních.

Zatímco těžbě kryptoměn bez vědomí majitele počítače se lze bránit vhodnou antivirovou ochranou, krádežím virtuální měny lze předcházet pojištěním digitálních peněženek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků