Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kyberzločinci číhají jako rybáři. Phishingových útoků výrazně přibylo

Výrazný nárůst phishingových útoků zaznamenali v druhém čtvrtletí letošního roku bezpečnostní experti. Ve srovnání s loňským rokem celkový počet „rybářských“ nájezdů vzrostl o 21 % na 129 933 555. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Kaspersky, který byl zveřejněn nyní.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kyberzločinci číhají jako rybáři. Phishingových útoků výrazně přibylo

Pojem phishing je možné přeložit do češtiny jako rybaření. Útočníci si totiž podobně jako rybáři skutečně počínají. Při této technice trpělivě vyčkávají na své oběti, aby je mohli nalákat na nějakou návnadu – například výhru či finanční hotovost.

Od důvěřivců pak vylákají klidně i hesla, čísla kreditních karet nebo jiné údaje. Uživatelé tak nevědomky pomáhají počítačovým pirátům ovládnout jejich účet nebo klidně i umožní ukrást peníze přes internetové bankovnictví.

Taktika jim vychází 

A jak je z dat antivirové společnosti Kaspersky patrné, tato taktika kyberzločincům vychází – právě proto se můžeme v prostředí internetu setkat s nejrůznějšími phishingovými útoky stále častěji. Útočníci přitom projevují zpravidla velkou míru mazanosti a přizpůsobivosti.

V průběhu roku totiž často sledují celospolečenská témata a významné události, jejichž prostřednictvím se pak snaží upoutat pozornost uživatelů, od kterých by následně podvodně získali peníze či cenné informace.

Nevyžádané e-maily a podvodné stránky

Využívají k tomu nevyžádané e-maily i podvodné webové stránky. A právě sofistikovanost phishingových útoků s důrazem na aktuální témata je patrně hlavním důvodem, proč jsou útočníci tolik úspěšní.

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Podle dřívější studie Sophosu phishingové e-maily obalamutily 53 % obětí kybernetického útoku, což je alarmující číslo. Analýza dále ukázala, že u 41 % obětí došlo k úniku či k poškození dat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků