Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters

Kybernetická kriminalita v Česku stoupá, loni bylo odhaleno 8417 činů

Kybernetická kriminalita a počet trestných činů páchaných prostřednictvím internetu v Česku v posledních letech výrazně stoupají. Zatímco v roce 2011 registrovali policisté 1502 trestných činů z této oblasti, loni to bylo 8417 skutků. Uvedli to zástupci policie a ministerstva vnitra. Celková kriminalita v Česku má přitom spíše klesavou tendenci, výjimkou byl loňský rok, kdy mírně vzrostla.

Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters
Kybernetická kriminalita v Česku stoupá, loni bylo odhaleno 8417 činů

"Obecná kriminalita v podstatě v posledních osmi letech klesla o více než 40 procent, naopak kybernetický zločin v uvozovkách slaví úspěch. Nárůst v tom období, které jsem zmínil, je více než 460 procent," řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal.

Ředitel sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Radek Nezbeda doplnil, že proti předloňskému roku vzrostla loni kyberkriminalita o 23 procent. Dodal, že tento typ kriminality roste po celém světě. Velký nárůst podle něj zažívají nejen trestné činy, které se tzv. přesouvají z běžného světa do kybernetického, tedy podvody či mravnostní trestné činy, ale také typická kyberkriminalita, jako jsou útoky na počítačové a informační systémy.

Mravnostní kriminalita v prostředí internetu podle Nezbedy také zažila v poslední době významný nárůst. "Pachatelé jsou také mladiství," podotkl Nezbeda. Nárůst zaznamenaných případů podle něj souvisí i s tím, že se policie na tuto kriminalitu významně zaměřila.

Právě kvůli tomu, že se děti stále častěji stávají terčem útoků na sociálních sítích, připravila policie preventivní projekt Tvoje cesta onlinem. "Cílem je ukázat především dětem, jakým způsobem jsou a mohou být zmanipulovány na sociálních sítích," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Policie podle něj v projektu vychází ze skutečných případů, které se dětem staly.

Informace na síti mohou být snadno zneužitelné

Děti projekt také učí, že informace, které o sobě na internetu zveřejní, mohou být lehce zneužitelné. V rámci projektu policie připravila i semináře a besedy s veřejností. "Uvědomujeme si, že tu nejkvalitnější prevenci za nás udělají rodiče," dodal Moravčík. "Naším heslem je říkat rodičům - žijte s dětmi na sociálních sítích," doplnil s tím, že většina rodičů nezná aplikace, které jejich děti používají.

Policie podle něj také na každém územním odboru chystá pozici preventisty, který bude pravidelně proškolován, aby byl odborníkem na prevenci nejen kyberkriminality. "Chceme docílit stavu, aby se lidé, ale i školy a další instituce, nebáli obrátit na preventistu a poradit se s ním, co v dané situaci dělat," řekl.

Vzdělávat děti i dospělé si klade za cíl i projekt Kraje pro bezpečný internet. Rodiče, děti, ale i senioři si na stránkách projektu mohou například prohlédnout vzdělávací videospoty a následně si své znalosti vyzkoušet v online kvízu.

Počet trestných činů z oblasti kyberkriminality v letech 2011 až 2019:
RokPočet trestných činů
20111502
20122195
20133108
20144348
20155023
20165344
20175654
20186815
20198417
Zdroj: Policie ČR

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků