Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters

Internetovým hrozbám kralují nechtěné reklamy, za které se maskují viry

Nejčastěji se tuzemským internetem šíří nechtěné reklamy, které se snaží uživatele přimět, aby si stáhli infikované doplňky internetového prohlížeče. V čele žebříčku nejrozšířenějších webových hrozeb se drží tyto škodlivé kódy již druhý měsíc. Vyplývá to z informací antivirové společnosti Eset.

Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters
Internetovým hrozbám kralují nechtěné reklamy, za které se maskují viry

Podle nejnovějšího žebříčku, který byl zveřejněn ve středu, byl v uplynulém měsíci nejrozšířenější hrozbou JS/Adware.Agent.AA. Podíl tohoto škodlivého kódu nicméně klesl o deset procentních bodů na 22 %.

„Oproti jiným škodlivým kódům je podíl JS/Adware.Agent.AA nadále nezvykle vysoký. Žádná jiná námi detekovaná hrozba nepřesáhla podíl 10 %,“ řekl Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.

Na serverech s nelegálními kopiemi filmů

Podle Dvořáka se JS/Adware.Agent.AA nejčastěji vyskytuje na webech, které nabízejí streaming nelegálních kopií filmů. „Má podobu reklamy, jež nabádá uživatele, aby si stáhli doplněk internetového prohlížeče. Slibují přitom zrychlení práce s prohlížečem, ale skutečnost bývá úplně opačná,“ konstatoval.

„Různé druhy adware obsadily v zářijovém žebříčku nejčastěji zachycených internetových hrozeb hned čtyři pozice z deseti. Na druhé příčce se s podílem 7,5 % umístil JS/Adware.Agent.AC, čtvrtý byl HTML/Adware.Agent.A s podílem 2,3 % a pátý JS/Adware.AztecMedia s podílem 2,1 %. Celkově různé druhy adware v září představovaly více než třetinu (konkrétně 33,9 %) detekcí,“ konstatoval bezpečnostní expert.

Těžařské viry na ústupu

Odborník zároveň zdůraznil, že setrvalý pokles pokračoval v září i u těžařských virů. Ty se zabydlí v napadeném stroji, vytěžují výkon sestavy a potají těží kybernetické měny. Ty pak mohou směnit za skutečné peníze.

„Nejčastější malware tohoto druhu, JS/CoinMiner, minulý měsíc představoval pouhá dvě procenta zachycených škodlivých kódů. Jeho podíl na internetových hrozbách v Česku oproti srpnu klesl na méně než polovinu,“ uzavřel Dvořák.

Přehled deseti nejčastějších hrozeb zachycených v září naleznete v tabulce níže.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za září 2018
1. JS/Adware.Agent.AA (22 %)
2. JS/Adware.Agent.AC (7,5 %)
3. HTML/ScrInject (2,9 %)
4. HTML/Adware.Agent.A (2,3 %)
5. JS/Adware.AztecMedia (2,1 %)
6. JS/CoinMiner (2 %)
7. HTML/FakeAlert (1,8 %)
8. SMB/Exploit.DoublePulsar (1,6 %)
9. Java/Adwind (1,2 %)
10. Win32/GenKryptik (1,1 %)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků