Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Patrick Sison, ČTK/AP

Facebook, WhatsApp a Telegram nedají údaje uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ilustrační foto Foto: Patrick Sison, ČTK/AP
Facebook, WhatsApp a Telegram nedají údaje uživatelů v Hongkongu

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva.

Facebook a jeho aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp v samostatných prohlášeních uvedly, že nebudou zvažovat požadavky čínské vlády na poskytování dat svých uživatelů v Hongkongu. Chtějí vyčkat na posouzení zákona, včetně dopadů v oblasti lidských práv, a na konzultace s mezinárodními odborníky na problematiku lidských práv.

Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam. Kvůli tomuto sloganu je také už souzen první člověk. Třiadvacetiletý muž s takovým transparentem při protestu najel na motocyklu do policistů. Soud provinilci na základě nového zákona odmítl umožnit propuštění na kauci, mladík tak musí ve vazbě čekat na další jednání soudu, které bylo stanoveno až na 6. října.

Podobně jako Facebook a WhatsApp se rozhodl postupovat i Telegram. Jeho mluvčí Mike Ravdonikas podle agentury AP prohlásil, že Telegram si je vědom "důležitosti ochrany práva na soukromí svých uživatelů v Hongkongu". Tato claudová služba pro rychlou a zabezpečenou komunikaci se v autonomní oblasti široce využívá k předávání zpráv a informací na podporu demokracie.

"Telegram v minulosti nikdy nesdílel žádná data s hongkongskými úřady a nemá v úmyslu se zabývat žádostmi o údaje, které se týkají jeho uživatelů v Hongkongu, dokud nebude dosaženo mezinárodní shody ohledně pokračujících změn v tomto městě," zdůraznil Ravdonikas.

Sociální platformy, jako je Facebook, Instagram, Twitter a WhatsApp, zatím v Hongkongu působí svobodně. Na ostatním území pevninské Číny jsou však blokované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků