Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Facebook je semeništěm podvodných stránek, které stojí za většinou útoků

Sociální síť Facebook se snaží velmi často zneužít kyberzločinci ke kybernetickým útokům, využívají k tomu zpravidla podvodné stránky. Upozornili na to bezpečnostní experti antivirové společnosti Kaspersky Lab, kteří odhalili více než 3,6 miliónu phishingových útoků. A to jen za první čtvrtletí letošního roku.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Facebook je semeništěm podvodných stránek, které stojí za většinou útoků

Právě phishingové útoky se prostřednictvím sociálních sítí šíří nejčastěji. Počítačoví piráti se přitom chovají často podobně jako skuteční rybáři, připraví si nějakou návnadu – lákavé video, slevové kupóny či informace o nějakém neštěstí – a čekají, až se některý z uživatelů chytne jako ryba.

Na Facebooku jsou přitom podobné útoky nejčastější. Ze zmiňovaných 3,6 miliónu zachycených pokusů o návštěvu podvodných stránek jich plných 60 % bylo na Facebooku.

„Phishing na sociálních sítích je formou kyberkriminality, při které jsou z účtů odcizeny osobní údaje obětí. Podvodníci vytvoří kopii webové stránky sociální sítě, pokusí se na ni nalákat nic netušící oběti a donutit je, aby použili své osobní údaje – například jméno, heslo, číslo platební karty, PIN kód, a další,“ uvedla Nadežda Demidová, vedoucí analýz webového obsahu společnosti Kaspersky Lab.

Kyberzločinci neustále hledají nové metody, jak zasáhnout uživatele. Například nejnovějším trendem jsou nevyžádané e-maily vztahující se k evropskému nařízení o ochraně dat GDPR. Příklady zahrnují nabídky placených webových seminářů s cílem objasnit novou legislativu, nebo možnost instalace speciálního softwaru umožňujícího přístup k on-line zdrojům, který zajistí dodržování souladu s novými pravidly.

Věnovat pozornost on-line aktivitám

„Neustálý nárůst phishingových útoků, zaměřených jak na sociální sítě, tak na finanční organizace, nám ukazuje, že uživatelé musí věnovat větší pozornost svým on-line aktivitám,“ prohlásila Demidová.

Podle ní navzdory nedávným globálním skandálům lidé stále klikají na nebezpečné odkazy a umožňují tak neznámým aplikacím přístup k jejich osobním údajům. „Kvůli tomuto nedostatku bdělosti uživatelů se ztrácejí údaje z obrovského počtu účtů. To může vést k destruktivním útokům a pro kyberzločince znamenat nevysychající zdroj finančních prostředků,” dodala bezpečnostní expertka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků