Hlavní obsah
Pošta o Vánocích Foto: Novinky

Evidujeme nedoplatek. Podvodníci se vydávají za pracovníky pošty

Česká pošta varovala před podvodnými e-maily, které se v poslední době šíří internetem. Kybernetičtí zločinci tvrdí, že příjemci zprávy mají nedoplatek nebo že je nutné doplnit kvůli jejich zásilce nějaké informace. Ve všech případech jde ale o podvod.

Pošta o Vánocích Foto: Novinky
Evidujeme nedoplatek. Podvodníci se vydávají za pracovníky pošty

„Autoři těchto e-mailů se vydávají za Českou poštu. Po příjemcích žádají zaslání nedoplatku nebo stažení souboru z přílohy a vyplnění osobních údajů,“ varoval mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle něj by uživatelé neměli na podobné zprávy reagovat a zároveň by neměli klikat na odkazy či přiložené soubory. „Je zde mimo podvod i zvýšené nebezpečí napadení počítače či mobilního zařízení škodlivým softwarem, případně zneužití osobních údajů či finanční ztráty,“ konstatoval Vitík.

Pozornější uživatelé si nicméně mohou na první pohled všimnout, že jde o podvod. Jednak jsou e-maily odesílány z adres, které neodpovídají adresám České pošty, jednak obsahují celou řadu gramatických chyb a často u nich chybí česká diakritika. Není nicméně vyloučeno, že v další vlně chyby útočníci opraví a zpráva bude působit věrohodněji.

Pokud lidé očekávají nějaký balíček, mohou jeho stav bezpečně sledovat prostřednictvím aplikace „Sledování zásilek“ přímo na webových stránkách pošty.

Soutěž o iPhone 11

Podobné triky počítačových pirátů nejsou nijak výjimečné. Česká pošta nedávno varovala také před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11. Na mobilních telefonech a stránkách sociální sítě Facebook se objevovaly formou reklamy klamavé zprávy s logem České pošty. Podvodná hra se projevuje i formou úhrady poštovného (51,- Kč).

„Česká pošta není autorem těchto zpráv, její logo je použito neoprávněně. Už dříve podala trestní oznámení na neznámého pachatele a v tuto chvíli podniká veškeré kroky, aby zobrazování této zprávy spojené se jménem České pošty zabránila,“ uzavřel mluvčí.

Ukázka podvodného e-mailu i s chybami:
Předmět: Vznikli potíže s doruèením vašeho balíèku
Dobrý den,
Váš balíèek dorazil do našeho skladu 23. ledna 2020 roku v 14:35 ráno.
Èíslo sledování zásilky-04852899122 Náš kurýr bohužel nemohl doruèit zásilku na vaši adresu kvùli nesprávným nebo neúplným informacím v adrese.
Zdá se, že v celním prohlášení došlo k chybì. Informovali jsme odesílatele a on nám pøedal vaši e-mailovou adresu, abychom mohli tento problém vyøešit co nejdøíve.
Abychom mohli doruèit váš balíèek, musíte potvrdit adresu.
Za tímto úèelem si stáhnìte dokument pøipojený k tomuto dopisu, vyplòte ho a pošlete nám ho.
S úctou, Èeská pošta
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků