Hlavní obsah
S instalací aktualizace by uživatelé neměli otálet. (Ilustrační foto) Foto: repro adobe.com

Chybu ve Flash Playeru zneužívají počítačoví piráti

Nebezpečnou bezpečnostní trhlinu obsahuje oblíbený program Flash Player, který slouží pro přehrávání videí na internetu. Chybu již aktivně zneužívají počítačoví piráti. Společnost Adobe, jež za zmiňovaným programem stojí, již naštěstí vydala opravu.

S instalací aktualizace by uživatelé neměli otálet. (Ilustrační foto) Foto: repro adobe.com
Chybu ve Flash Playeru zneužívají počítačoví piráti

O tom, že se na trhlinu zaměřují kyberzločinci, varoval Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ.

„Zranitelnost již byla útočníky zneužita k cíleným útokům na uživatele Windows verzí 7, 8.1 a 10,“ konstatoval Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC. Ten nicméně upozornil, že chyba se týká také dalších operačních systémů. U nich však zatím nebyly žádné útoky potvrzeny.

Trhlinu mohou kyberzločinci zneužít k tomu, aby propašovali na napadené stroje své škodlivé kódy. V krajním případě mohou útočníci dokonce převzít kontrolu nad napadenou stanicí. Díky tomu mohou nejen přistupovat k uloženým datům, ale cizí počítač využít k dalším útokům.

Mohou zotročit počítač

Takový stroj se pak klidně i bez vědomí uživatele může stát součástí botnetu (síť zotročených počítačů), který kyberzločinci zpravidla zneužívají k rozesílání spamu nebo k DDoS útokům.

Stahovat záplatu je možné prostřednictvím automatických aktualizací daného programu nebo prostřednictvím stránek společnosti Adobe.

Flash Player používá na celém světě několik miliónů lidí. Právě kvůli velké popularitě se na Flash Player zaměřují kybernetičtí nájezdníci pravidelně. Podle analýzy bezpečnostní společnosti Record Future cílilo osm z deseti nejrozšířenějších hrozeb v roce 2015 právě na tento přehrávač videí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků