Hlavní obsah
Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců

Chyba Flash Playeru ohrožuje majitele Windows, Linuxu i macOS

Prakticky libovolný škodlivý kód mohou počítačoví piráti propašovat na počítače s operačními systémy Windows, Lunux či macOS. Týká se to však pouze strojů, na kterých je nainstalovaný program Flash Player, tedy svého času jeden z nejpopulárnějších programů pro přehrávání videí na internetu.

Logo Flash Playeru Foto: archív tvůrců
Chyba Flash Playeru ohrožuje majitele Windows, Linuxu i macOS

Objevená trhlina je označená jako kritická. To jinými slovy znamená, že útočník může prostřednictvím této trhliny v krajním případě klidně i převzít kontrolu nad napadeným systémem. Může se tak snadno dostat k uloženým datům, případně odchytávat přihlašovací údaje na různé webové služby.

Takový stroj se pak klidně i bez vědomí uživatele může stát součástí botnetu (síť zotročených počítačů), který kyberzločinci zpravidla zneužívají k rozesílání spamu nebo k DDoS útokům.

Oprava je nicméně již k dispozici. Stahovat záplatu je možné prostřednictvím automatických aktualizací daného programu nebo prostřednictvím stránek společnosti Adobe.

Častý terč útoků

Flash Player používá na celém světě několik stovek miliónů lidí. Právě kvůli velké popularitě se na něj zaměřují kybernetičtí nájezdníci pravidelně. Podle analýzy bezpečnostní společnosti Record Future cílilo osm z deseti nejrozšířenějších hrozeb v roce 2015 právě na tento přehrávač videí.

To je i jeden z hlavních důvodů, proč se společnost Adobe rozhodla Flash Player sprovodit ze světa. Podle dřívějšího oznámení jej bude podporovat už jen dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků