„Aquapalace Praha rozdává 5 bezplatných průchodů 500 rodinám,“ lákají podvodníci ve výzvě, která se nejčastěji šíří přes komunikační program WhatsApp.

Do soutěže se zařadí podle nich přitom každý, kdo zodpoví několik jednoduchých otázek a soutěžní výzvu odešle dalším 20 známým – právě prostřednictvím WhatsAppu. Vidina vstupu zdarma je evidentně pro většinu lidí velmi lákavá, a tak danou zprávu od středy velmi často sdílí i samotní uživatelé aplikace.

Ukázka podvodné zprávy na WhatsAppu

Ukázka podvodné zprávy na WhatsAppu

FOTO: Novinky

Problém nastane poté, co důvěřivci otevřou údajné výherní stránky. Ty je totiž přesměrují na podvodný web, na kterém je nutné vyplnit řadu osobních údajů. A právě na to počítačoví piráti čekají.

Uživatelé jim totiž naservírují svoje citlivá data, která mají na černém trhu cenu zlata, jako na zlatém podnosu. S jejich využitím mohou kyberzločinci snadněji cílit na konkrétní uživatele další útoky, aby z nich vylákali peníze, případně jejich identitu ve světě jedniček a nul zneužít.

Obezřetnost před podobnými soutěžemi je tedy na místě.

UPOZORNĚNÍ‼️ Přes aplikaci WhatsApp je šířena klamavá zpráva s informací, že nabízíme vstupenky až 500 rodinám zcela...

Zveřejnil(a) Aquapalace Praha dne Středa 27. červen 2018

Od výhry vstupenek do Aquapalace Praha se již samotná společnost distancovala. „Jedná se o podvodný spam, nikoli o naši oficiální akci! Prosíme, buďte obezřetní a nereagujte na žádné výzvy ve zprávě. Pokud vám zpráva bude doručena, nahlaste ji jako spam,“ poradili uživatelům zástupci společnosti na Facebooku.