Zavirovaný soubor se nejčastěji šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Problém nastane ve chvíli, kdy uživatelé otevře přílohu zprávy. „Při otevření se aktivuje malware ‚DownloaderGuide‘, který se obvykle využívá ke stahování potenciálně nežádoucích programů a k instalaci aplikací, jako jsou panely nástrojů, adware nebo systémové optimalizátory,“ uvedl Petr Kadrmas, bezpečnostní expert ve společnosti Check Point.

Zacílení na fotbalový svátek podle něj není vůbec překvapivé. „Události, které přitahují velkou pozornost, považují kyberzločinci za skvělou příležitost ke spuštění nových kampaní,“ konstatoval Kadrmas.

Ostražitost je na místě

Podle něj se kyberzločinci snaží využít fotbalové horečky a doufají, že zaměstnanci budou méně ostražití při otevírání nevyžádaných e-mailů a příloh. „Je proto důležité, aby organizace zaměstnancům připomněly osvědčené postupy v oblasti bezpečnosti,“ zdůraznil bezpečnostní expert.

„Organizace by navíc měly zajistit, že phishingové e-maily se vůbec nedostanou do e-mailových schránek uživatelů. Vícevrstvé kyberbezpečnostní strategie pomáhají chránit proti známým i neznámým kyberútokům a hrozbám,“ doplnil Kadrmas.

Fotbalová horečka utichne nejdříve v polovině července, kdy mistrovství končí. Lze tedy očekávat, že se objeví další on-line podvody a kyberútoky spojené s tímto šampionátem. Ostražitost je tedy rozhodně namístě.

Jak bránit PC a mobily proti virům

Zločinci zpravidla bývají vždy o krok napřed před ochránci zákona. V případě počítačových pirátů to však platit nemusí. Stačí, když se na jejich příchod uživatelé dostatečně připraví.

Ještě před pár lety si museli uživatelé lámat hlavy pouze se zabezpečením klasických počítačů. Doba ale pokročila a v ohrožení jsou stále častěji také chytré telefony a tablety. Propašovat škodlivé kódy do mobilních zařízení se snaží kyberzločinci stále častěji.

Postupují přitom prakticky stejným způsobem, jako když chtějí napadnout klasický počítač. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje. [celá zpráva]