Hlavní obsah

Chtěli slevu a šeredně se napálili. Podvodníkům naservírovali karty na zlatém podnosu

Novinky, ort

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Využít aktuálního shonu se snaží kybernetičtí piráti pouhých pár dní před Vánoci. Jak varovali bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset, podvodníci se na síti vydávají za prodejce známých módních značek a z důvěřivců lákají informace o jejich platebních kartách. Snaha ušetřit při nákupu vánočních dárků se tak může krutě vymstít.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační snímek

Článek

Slevové akce se objevují na různých sociálních sítích a klidně i legitimních webech. Doposud piráti lákali například na nákup kabelek Michael Kors, bot Ugg či sandálů Birkenstock s výraznými slevami.

Žádná ze jmenovaných společností ale samozřejmě nemá s falešnými weby nic společného. „Tyto podvodné stránky se šíří e-mailem nebo přes legitimní účty na Facebooku, které útočníci hacknuli buď pomocí technik sociálního inženýrství, nebo pomocí škodlivého kódu,“ uvedl Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ve společnosti Eset.

Zboží za nereálně nízké ceny 

„Bez souhlasu skutečného majitele účtu na Facebooku sdílejí na jeho profilu fotografie propagující toto falešné zboží za nereálně nízké ceny,“ doplnil Kubovič.

Podle něj falešné obchody nepoužívají šifrovanou komunikaci. Počítačoví piráti se kvůli tomu dokážou snadno dostat například k číslu platební karty, ověřovacímu bezpečnostnímu kódu a zároveň i k osobním údajům uživatele.

„Předvánoční období představuje pro podvodníky skvělou příležitost. Jejich falešné stránky si totiž lidé ve shonu při hledání vánočních dárků velmi lehce spletou s legitimními weby. Na stránkách by si proto měli všímat jakýchkoli podezřelých znaků. Těmi jsou například extrémně nízké ceny, vysoké slevy, překlepy, gramatické chyby či absence certifikátu SSL,“ uzavřel bezpečnostní expert.

Není to poprvé

Falešné obchody, které byly pro vylákání informací o platebních kartách doposud využity, naleznete v tabulce níže. Není nicméně vyloučeno, že se kyberzločinci nebudou snažit uživatele napálit i s nějakými úplně jinými smyšlenými e-shopy.

Podobné triky počítačových pirátů nejsou nijak výjimečné. V minulém týdnu se zase tuzemské uživatele snažili napálit slevovými akcemi velkých obchodních řetězců. [celá zpráva]

Podvodné e-shopy zachycené bezpečnostními experty
Uggclassicstyle.com
Ugg-sk.com
Uggs.cz
Bk-sale.com
Uggaustraliabox.com
Michaelkorsbuy.com
Shoesfootus.com
Zdroj: Eset

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat, a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám