Objevená chyba se týká tzv. jednotného rozšiřitelného firmwarového rozhraní (UEFI), které využívá drtivá většina moderních počítačů a notebooků.

Trhlina dává – zjednodušeně řečeno – útočníkům absolutní kontrolu nad spouštěním operačního systému.

Co to znamená v praxi? Ať má uživatel zabezpečen počítač sebelepším antivirovým programem, útočník do něj může kvůli chybě propašovat škodlivý kód ještě před startem operačního systému.

Může totiž prostřednictvím trhliny ovládnout celý spouštěcí proces a jednoduše mu nařídit, aby bezpečnostní kontrolu ignoroval. Účinná obrana proti případnému útoku tak v podstatě nexistuje.

Je to stejné, jako kdyby měli zloději klíče od bytu a jednoduše si odemkli.

S trochou nadsázky se dá říci, že je to stejné, jako kdyby měli zloději klíče od bytu a jednoduše si odemkli. Úplně stejně totiž tímto „klíčem“ dokážou obejít tzv. Secure Boot a propašovat virus na pevný disk. Pokud se nezvaný návštěvník uhnízdí právě v zavaděči, je jeho odstranění velmi složité.

„Zranitelnost UEFI Secure bootu u zařízení s Windows umožňuje hackerům spuštění bootkitů/rootkitů na zařízeních s tímto operačním systémem,“ vysvětlil technickou stránku věci bezpečnostní analytik Pavel Bašta z Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ.

Na trhlinu upozornili bezpečnostní experti, kteří vystupují na internetu pod přezdívkami My123 a Slipstrea. Ti zjistili, že celý systém je podobným způsobem napadnutelný přinejmenším několik posledních měsíců.

Microsoft problém řeší

My123 a Slipstream amerického softwarového giganta na toto obří riziko, které se týká stovek miliónů uživatelů po celém světě, upozornili již na jaře. „Microsoft se sice pokouší tuto chybu opravit, avšak doposud ne zcela úspěšně,“ konstatoval Bašta.

Některé hlasy zahraničních expertů navíc naznačují, že 100% oprava prakticky není možná. Po důkladnějším zkoumání to tvrdí dokonce i My123 a Slipstream.

„Bezpečnostní analytici se domnívají, že tento bezpečnostní problém nemůže být zcela eliminován,“ uzavřel Bašta.

Zástupci amerického softwarového gigantu se zatím oficiálně k možnému ohrožení uživatelů nevyjádřili.

TIP: Svižný a bezpečný prohlížeč od Seznamu. Upozorní na nové e-maily a pejsek Krasty dá vědět, když zjistí něco navíc.