Tvůrci webového prohlížeče Chrome už minulý týden vydávali velký balík oprav, který sloužil jako záplata pro více než dvě desítky zranitelností, připomněl server Security Week.

Aktualizace z tohoto týdne opravuje pouze tři trhliny, přesto by s jejich instalací neměli uživatelé zbytečně otálet. Vývojáři totiž jejich důležitost označují jako vysokou. Takovéto chyby zpravidla mohou počítačoví piráti zneužít k propašování škodlivých virů do cizích počítačů.

Chyby jsou obsaženy v Chromu pro Windows, Linux i pro Mac OS X.

Propašovat mohou prakticky libovolný virus

Trhlinám v zabezpečení se nevyhnul ani oblíbený program Flash Player od společnosti Adobe. Ten slouží k přehrávání videí na internetu a na celém světě jej používají milióny lidí. Právě proto se na něj kyberzločinci zaměřují pravidelně a nové aktualizace vycházejí prakticky měsíc co měsíc.

Objevená zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění kódu, tedy k instalaci prakticky jakéhokoliv viru na cizím počítači. Ohroženi jsou přitom majitelé prakticky všech aktuálně dostupných operačních systémů.

Adobe navíc záplatovala tento týden také své další produkty – Acrobat, Reader a Digital Edition.

Chyby jsou i ve Windows a Internet Exploreru

V případě automatických aktualizací se uživatelé Chromu ani programů od Adobe nemusejí o nic starat. Pokud je však tato funkce vypnuta, je nutné navštívit webové stránky tvůrců a nejnovější záplatovanou verzi stáhnout manuálně.

Na pozoru by se měli mít také uživatelé operačního systému Windows a webových prohlížečů Internet Explorer a Edge. Také v nich byly objeveny kritické chyby. Microsoft je tento týden opravil v rámci pravidelných aktualizací, které vycházejí vždy druhé úterý v měsíci. [celá zpráva]