„Možná měli pocit, že jsou nejlepší v oboru, a začali to brát na lehkou váhu,“ řekl Právu Rohel s tím, že firma podle něj udělala základní školácké chyby.

ČTĚTE TAKÉ:
Společnost prodávající šmírovací software byla napadena. Na seznamu klientů je i česká policie
Za špionážní software si nechali platit milióny. Peníze měly plynout i z Česka
Šmírovací programy v Česku používáme, přiznala policie
Byli světoví bezpečnostní experti, vlastní bezpečnost ale podcenili
Díky červovi v mobilu má policie všechno – hovory, chaty i hesla
Hrozba je vážná, přiznal Hacking Team, který neuhlídal šmírovací software
Hacking Team využíval kritickou zranitelnost Flash Playeru. Nikdo o ní nevěděl
Policie si objednávala vývoj virů na míru pro špehování ve velkém
Milióny si nechali vyplatit dvakrát. Pak to ale prasklo
Italští „hackeři“ couvli před NBÚ, báli se o svou budoucnost
Další odhalení: jen s notebookem mohli policisté sledovat kohokoliv

„Je to, jako kdyby majitel stavební firmy bydlel v rozpadlé chatrči,“ řekl odborník na kybernetickou bezpečnost s tím, že ze strany Hacking Teamu šlo o zásadní podcenění situace. Rohel zároveň nevyloučil, že za útokem a následným zveřejněním uniklých informací může ve skutečnosti stát tvrdý konkurenční boj.

Podle Právem osloveného zdroje z bezpečnostní komunity je Hacking Team velmi úspěšná a mohovitá firma, ale negativní důsledky útoku pocítí i tak. „Nepoloží je to, ale bolet to určitě bude,“ řekl Právu zdroj, který si nepřál být jmenován.

Využívali chyby v operačních systémech a programech

Poté, co byla společnost Hacking Team hacknuta, se její databáze, obsahující stovky gigabajtů dat, objevila volně ke stažení na internetu. Z ní je možné snadno získat všechny nástroje, které byly používány ke šmírování a sledování lidí snad ve všech koutech světa.

Společnost Hacking Team nabízela hned několik různých „bezpečnostních“ produktů. Hlavní obchodovatelnou surovinou ale byl program Remote Code System. Ten dovoluje snadnou infiltraci do chytrých telefonů i počítačových tabletů, aby je bylo možné odposlouchávat. Využívá k tomu chyby v operačních systémech a dalších programech.

Jen za loňský rok si společnost Hacking Team měla přijít na několik desítek miliónů eur. Z České republiky mělo plynout údajně 690 000 eur, tedy více než 18,6 miliónu korun. [celá zpráva]