„Nadace Wikimedia v dubnu dospěla k závěru, že Wikipedia už není v Číně přístupná. Po důkladné analýze můžeme potvrdit, že Wikipedia je blokovaná ve všech jazykových verzích,“ uvedla mluvčí nadace Samantha Lienová. Nadace je vlastníkem Wikipedie.

Podezření, že je server zablokovaný, se objevilo po stížnostech Číňanů na sociálních sítích. Organizace GreatFire.org, která se cenzurou internetu v Číně zabývá, pak zjistila, že stránka byla zablokovaná 23. dubna.

Některé články už byly na Wikipedii znepřístupněny dávno, například ty o Tibetu nebo o protestech na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Blížící se třicáté výročí potlačení protestů, které připadá na noc ze 3. na 4. června, je také jedním z možných důvodů, proč úřady Wikipedii zablokovaly.

Žádné upozornění dopředu nepřišlo

Nadace Wikimedia podle Lienové nedostala žádné upozornění, které by vysvětlilo, proč není stránka dostupná. „Celý svět je chudší, když nějaká země, oblast nebo kultura nemůže přispívat do globální debaty na Wikipedii,“ uvedla mluvčí.

Západní sociální sítě, jako je Facebook, Twitter nebo Instagram, jsou v Číně také nepřístupné. Uživatelům internetu brání v přístupu na zahraniční webové stránky včetně Wikipedie systém cenzury označovaný v parafrázi odkazem na anglický název Velké čínské zdi „Great Firewall of China“. Wikipedii znepřístupnilo v roce 2017 i Turecko, od letošního roku ji s přestávkami blokuje i Venezuela.