„Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit,“ řekl ČTK předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál.

Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější zajistit kvalitu obsahu encyklopedie. „Náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu,“ uvádějí.

Internet už nebude jako dřív, bijí na poplach Piráti kvůli směrnici o copyrightu

„Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13). Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce,“ stojí v textu, který se ve čtvrtek zobrazuje uživatelům.

Autoři upozorňují, že hlasování Evropského parlamentu se uskuteční již 26. března a vyzývají, aby se lidé obrátili na své europoslance, aby se postavili proti problematickým článkům 11. a 13.

Logo internetové encyklopedie Wikipedia

Logo Wikipedie

FOTO: archív tvůrců

Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv. Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie.

Opatření se nemá dotknout nekomerčních internetových encyklopedií, jako je Wikipedie, vyloučeny jsou také otevřené softwarové platformy jako třeba GitHub.

O směrnici si můžete přečíst zde
Státy a EP se shodly na podobě směrnice o digitálním copyrightu

„Na internetu, kde budou platit tato pravidla, se budou daleko hůře sdílet informace, a to je pro wikipedisty důležité. Neustále se snaží dohledávat různé zdroje, a pokud jich bude méně, tak to bude problém,“ řekl ČTK předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.