Evropská komise předloni dospěla k závěru, že Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněnou státní pomoc v podobě daňového zvýhodnění, a nařídila dodatečné uhrazení daní. Apple se však proti tomuto rozhodnutí odvolal, stejně jako Irsko. Podle irského ministerstva financí bude pravděpodobně trvat několik let, než se případ u evropských soudů vyřeší, napsala agentura Reuters.

Apple začal peníze na svěřenecký účet posílat letos na jaře. Donohoe v té době uvedl, že celá částka by měla být na účet splacena do konce září. Předpověděl rovněž, že soudní stání ohledně odvolání Applu a Irska proti verdiktu komise začne na podzim.

Irská vláda tvrdí, že Applu neposkytla žádné speciální daňové zacházení a že odvolání proti verdiktu komise je důležité k zachování atraktivity Irska pro investice. "Ačkoli vláda zásadně nesouhlasí s analýzou komise a usiluje o zrušení jejího rozhodnutí, jako člen Evropské unie jsme vždy potvrzovali, že údajnou státní pomoc vybereme zpět," prohlásil Donohoe.

Evropská komise uvedla, že nyní hodlá stáhnout žalobu na Irsko, kterou v loňském roce iniciovala kvůli průtahům při vymáhání peněz od Applu. "Ve světle toho, že Apple plně splatil státní pomoc, kterou od Irska obdržel, navrhne komisařka (Margrethe) Vestagerová stažení této žaloby," píše se v prohlášení mluvčího komise.