Tablety svými rozměry i funkcemi uspokojí prakticky všechny uživatele – od (nejen dětských) fanoušků nejrůznějších her přes vášnivé čtenáře, kterým nestačí digitální čtečka, až po milovníky brouzdání či nákupů na internetu. Vejdou se do tašky či kabelky a jejich ovládání je snadné a intuitivní. Přemýšlíte, že byste tabletem obdarovali některého člena rodiny? Pak je důležité vyjasnit si před samotným nákupem několik otázek.

Pro nenáročné uživatele

Je jasné, že jiné nároky na funkce či technické parametry bude mít váš pubertální, do počítačů zapálený syn a jiné babička. Pokud tedy hledáte tablety spíše pro nenáročné uživatele, soustřeďte se především na základní parametry, jako je velikost displeje a jeho rozlišení, a nabízené funkce.

U velikosti displeje berte v potaz, kdo s tabletem bude pracovat. Zatímco malé dětské ručičky by mohly mít s příliš velkým tabletem potíže při manipulaci a ovládání, senioři naopak větší rozměry ocení – nejenže se jim bude tablet lépe držet, ale také se jim v něm bude lépe číst. Ty nejmenší displeje mají úhlopříčku okolo 6 palců, ty největší pak dosahují až 13 palců. Nejčastěji se ale vyplatí zvolit zlatou střední cestu, tedy tablet s úhlopříčkou okolo 10 palců. U větších modelů si nicméně pohlídejte hmotnost tabletu, aby jeho uživatele nebolely ruce.

02_listopad_Zbozi_Tablety pro celou rodinu_1

1. Samsung Galaxy Tab E 9.6" (SM-T560), od 3 556 Kč
2. Alcatel OneTouch Pixi 3 (10) POTBAL8079150, od 3 139 Kč
3. Prestigio MultiPad Wize 3131 černý, od 2 694 Kč
4. UMAX VisionBook 8Wi Plus (UMM200V8P), od 2 008 Kč

Co se rozlišení displeje týče, minimálním standardem by mělo být Full HD rozlišení. U menších modelů může být i nižší, nicméně platí, že čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější a ostřejší obraz.

Při zvažování operačního systému máte na výběr ze tří možností – iOS, Android a Windows. Vždy záleží na tom, co bude vyhovovat konkrétnímu uživateli, a také na vašich finančních možnostech. Ostatně cenu berte při výběru tabletu také v potaz. Pro uživatele, který od tabletu nečeká více než základní funkce, se vyplatí vybírat mezi levnějšími modely.

Dárek pro náročné

Jestliže však vybíráte tablet pro náročnější členy rodiny, pak se při nákupu zaměřte i na další kritéria. Jedním z nich může být typ displeje. Nejčastěji se setkáte s pěti druhy displejů – TFT LCD (patří k těm méně kvalitním a levnějším), IPS LCD (kvalitnější typ LCD, je velmi častý a uspokojí běžné uživatele), AMOLED a Super AMOLED (velmi kvalitní typ displeje s velkou ostrostí i jasem obrazu, méně energeticky náročný než LCD displeje) a Retina (používají jej tablety společnosti Apple). Nepodceňujte ani úroveň grafiky – především chystáte-li se tabletem obdarovat náruživého hráče nebo milovníka filmů.

02_listopad_Zbozi_Tablety pro celou rodinu_2

1. Apple iPad Pro 12,9", od 18 408
2. Apple Pencil k iPadu Pro, od 2 707 Kč
3. Apple iPad mini Smart Cover, žlutý, od 842 Kč
4. Acer One S1003-10V8 (NT.LCQEC.002), od 6 034 Kč
5. Acer Active Stylus ASA610, od 951 Kč
6. Lenovo Yoga Book 10, od 13 443 Kč

Co se velikosti RAM týče, většinou tablety disponují minimálně 1 GB (nicméně jsou i modely s 512 Mb) a více. Pro náročnější uživatele volte ale RAM rozhodně větší. Pravidlo „čím více, tím lépe“ platí i pro výdrž baterie. Tu ovlivňuje nejen typ a kvalita baterie, ale také to, k čemu tablet využíváte. Všechny tablety mají Wi-Fi modul, případně také slot na SIM kartu pro datové přenosy od operátora (u takto získávaných dat počítejte s nutností platit si u operátora tarif, nicméně internet tak budete mít dostupný vždy a všude).

K tabletu můžete přikoupit rovněž nejrůznější příslušenství, jako jsou například paměťové karty nebo dotyková pera, jež umožní malování, psaní poznámek či úpravu textu. Nezapomeňte také na ochrannou folii na displej či pouzdro, jež jej bude chránit před poškozením.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.