„Tento trojský kůň po aktivaci upozorní dotčeného uživatele, že byl jeho počítač Policií České republiky zablokován. Uvedeným důvodem je porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií či šíření spamu. Součástí tohoto upozornění je i nabídka uživateli o možnosti složení kauce v podobě zaplacení pokuty,“ popsala Novinkám chování nezvaného návštěvníka policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Internetem koluje i verze s prezidentem Milošem Zemanem.

Internetem koluje i verze s prezidentem Milošem Zemanem.

FOTO: Novinky

Přestože policie podobná sdělení nikdy nerozesílá, rozpoznat podobnou hrozbu nemusí být na první pohled pro méně zkušené uživatele vůbec jednoduché. Výzva je totiž psána česky, bez větších pravopisných chyb, a navíc obsahuje loga, která skutečně patří policii. Piráti navíc pravidelně po několika týdnech mění vzhled výzvy, aby se zvýšily jejich šance na napálení uživatele.

Výzva k zaplacení pokuty, kterou policie zachytila v posledních dnech

Výzva k zaplacení pokuty, kterou policie zachytila v květnu.

FOTO: Policie ČR

A rozhodně se jim to vyplatí – od důvěřivců totiž získají zpravidla dva tisíce korun. „Rozhodně nepoukazujte žádné peníze na uvedený účet. Zablokování vašeho počítače způsobil virus trojský kůň. Jeho zprovoznění si musíte objednat u odborné firmy, která virus odstraní. Podobných případů evidujeme už větší počet,“ konstatovala Kropáčová.

Počítačový virus zobrazí na počítači toto hlášení a žádá kauci.

Tuto výzvu zobrazoval trojský kůň v loňském roce.

FOTO: Policie ČR

O šíření trojského koně mohou lidé policii informovat prostřednictvím formuláře na jejích internetových stránkách. „Případ můžete oznámit také na kterékoli služebně Policie České republiky. Tato oznámení vyšetřujeme jako trestný čin podvodu,“ uzavřela policejní mluvčí.

Lidé, kteří se nechají virem napálit, zpravidla přijdou o dva tisíce korun.

Lidé, kteří se nechají virem napálit, zpravidla přijdou o dva tisíce korun.

FOTO: Novinky