Hlavní obsah
 

V Bratislavě si připomněli pochod studentů 16. listopadu 1989

Den před pochodem studentů v Praze 17. listopadu 1989 se konal nepovolený pochod zhruba dvou stovek slovenských studentů ulicemi Bratislavy. Právě na tento den si v sobotu vzpomněli přímí účastníci pochodu.

 
V Bratislavě si připomněli pochod studentů 16. listopadu 1989

Dagmar Füle byla tehdy studentkou vysoké školy. „Myšlenka pochodu vznikla na podzim roku 1989 na kolejích. Setkali jsme se v pět hodin na tehdejším Mírovém náměstí, dnešním Hodžově náměstí v Bratislavě,“ řekla přímá účastnice pochodu.

„Sešlo se nás několik stovek a křičeli jsme hesla, jako chceme svobodu, chceme demokracii, chceme školní reformy a svobodu slova. Měli jsme obavy, že nás zatknou a vyhodí ze školy,“ dodala bývalá studentka.

V Bratislavě si připomněli pochod studentů 16. listopadu 1989.

Foto: Právo

Další účastník pochodu v roce 1989 Milan Novotný měl i po třiceti letech zvláštní pocit.

„Je v tom podstatný rozdíl, protože tehdy bylo celé náměstí obklíčené policejními vozy a policisty. Demonstrace byla totiž neohlášená, tudíž nepovolená,“ říká Novotný.

Další účastník pochodu v roce 1989 Milan Novotný měl i po třiceti letech zvláštní pocit.

Foto: Ivan Vilček, Bratislava, Právo

„Svým způsobem nás zachránila Praha. Neskutečné hrdinství pražských studentů a to, co se 17. listopadu stalo, zachránilo bratislavské studenty před vyhazovem ze školy,“ dodal.

Účastníci sobotního vzpomínkového pochodu se krátce zastavili na Náměstí Sametové revoluce, na které bylo právě v tento den slavnostně přejmenovaná část Náměstí Slovenského národního povstání. Účastníky studentského pochodu na akci přivítal bratislavský primátor Matúš Vallo.

Náměstí bylo v slavnostně přejmenováno na náměstí Něžné revoluce.

Foto: Ivan Vilček, Bratislava, Právo

Bratislavský pochod studentů připomíná v Bratislavě pamětní deska na budově Univerzity Komenského, k níž v sobotu položil věnec český prezident Miloš Zeman a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků