Hlavní obsah

Můj 17. listopad: Václav Havel

Právo, Lucie Jandová, Helena Vacková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

„Dlouho jsem cítil, že je něco ve vzduchu. Mělo to mnoho předeher. Bylo zřejmé, že nějaká sněhová koule – nevěděli jsme jaká – se dřív nebo později dá do pohybu, promění se v lavinu a všichni se budou divit,“ ohlíží se za sametovou revolucí Václav Havel.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Václav Havel

Článek

17. listopadu odjel mimo Prahu na svou venkovskou chalupu. Byl totiž tak ostře sledovanou osobou nejen policií, ale i médii, že měl obavy, aby svou účastí na studentské demonstraci nestrhl valnou část zájmu na sebe a nepotlačil tak myšlenky studentů.

„Za svůj život jsem měl co do činění s několika generacemi studentů a vím, že jsou citliví na to, aby mazáci nevyvlastňovali jejich nápady. To byl důvod, proč jsem se ten den stáhnul z Prahy. Nebylo to ze strachu z policie, se kterou jsem do té doby zažil už dost.“

Na chalupě si hned pustil rádio a sledoval, co se děje. V těch chvílích začal mít pocit, že právě tahle demonstrace je onou sněhovou koulí, která se promění v lavinu. Proto se hned druhý den ráno vrátil do Prahy a začal jednat.

Neřekl bych, že jsme opustili základní ideály, které jsme tehdy měli

Horečné dny po 17. listopadu vyústily v založení Občanského fóra. To ho později navrhlo jako kandidáta na nového prezidenta naší republiky. Stát se hlavou státu Havel považoval za svou občanskou povinnost. „Dlouhá léta jsem obviňován z toho, že jsem toužil po moci. Prohlašuji ale, že tomu bylo jinak. Funkci jsem se dlouho zdráhal přijmout. Nakonec jsem ale pochopil, že OF s volbou prezidenta spojilo celé své úsilí. Měla být vyvrcholením jedné fáze revoluce. A nenabídnout kandidáta, na němž se všichni dohodli, by znamenalo prohru. A já nechtěl, aby OF prohrálo.“

Václav Havel dnes přiznává svůj omyl, když si myslel, že změny, kterými naše společnost prochází, budou rychlejší. Výhrady má k mnohému, za nejkatastrofičtější však označuje přehlížení mravního řádu. „Ať čtete programy kterékoli strany, vždy na začátku je výklad o hospodářství, o tom, jak má všechno růst, o materiální základně, a pak teprve o duchu a kultuře. Čeká nás ještě mnoho práce.“

Podle Havla společnost za těch dvacet let napáchala spoustu chyb, ale mnohým jsme se vyhnuli. „Základní směr, kterým se ubíráme – k demokratickému právnímu státu –, se uskutečňuje a naplňuje, byť nekonečně složitěji, pomaleji a s překážkami. Ale neřekl bych, že jsme opustili základní ideály, které jsme tehdy měli.“

Sametová revoluce byla pozitivní a změna stála za to, myslí si Češi

17. listopad

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám