Hlavní obsah
Marta Kubišová na Václavském náměstí v prosinci 1989. Foto: Archiv, ČTK

Modlitba pro Martu zazní ve stejný čas v rádiích

Televize a rozhlas se budou tento týden intenzivně věnovat třicátému výročí sametové revoluce. Nejvíce pořadů, převážně dokumentárních a publicistických, odvysílá veřejnoprávní Česká televize.

Marta Kubišová na Václavském náměstí v prosinci 1989. Foto: Archiv, ČTK
Modlitba pro Martu zazní ve stejný čas v rádiích

Pozadu nezůstanou v památný den 17. listopadu, který připadne na neděli, Nova a Prima. Kulaté výročí připomene internetová televize a web Seznam.cz. V několika českých rádiích zazní v neděli ve shodný čas 17 hodin a 11 minut píseň Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové.

Stěžejním pořadem nedělního výročí se v ČT 1 stane publicistický dokument nazvaný Dnes před třiceti lety, ve kterém moderátor Jakub Železný připomene zlomové události listopadu 1989.

Vzpomínka se bude vysílat průběžně od 13.05 hodin v pětiminutových vstupech a skončí větší reportáží od 21.25 hodin. Slovo dostanou pamětníci i historici.
Prima chystá na neděli živé vysílání na Facebooku. „Po celý den budeme přinášet vstupy z klíčových míst v Praze a republice. A podvečerní Velké Zprávy hodlají věnovat listopadovému výročí podstatnou část svého vysílacího času,“ sdělil Právu za zpravodajství Primy Adam Halmoši.

Gorbačov i Šmíd

Prima Zoom zařadila na neděli večer dokument Svět podle Gorbačova, ve kterém legendární režisér Werner Herzog vede netradiční dialog s bývalým sovětským politikem. O dva dny později nasazuje Zoom na obrazovku dokument Utajené příběhy českých dějin II s podtitulem Martine Šmíde, nikdy nezapomeneme, který jde po stopách fám a mystifikací kolem průběhu událostí listopadu 1989.

Nova uvede k výročí sametové revoluce v nedělním čase 21.25 dokumentární pořad Cesta ke svobodě složený z fotografií, které zatím nikdo neviděl, protože jejich negativy ležely třicet let pod prachem v dřevěných truhlách.

Seznam.cz chystá přímý přenos z Koncertu pro budoucnost, speciální díly svých pořadů na Televizi Seznam a unikátní kroniku třiceti let svobodné novinařiny na zpravodajském webu Seznam Zprávy.

V online magazínu Proženy.cz si čtenáři připomenou recepty z předlistopadové kuchyně a auto-moto magazín Garáž.cz nabídne články o době revoluční a porevoluční očima řidiče.

V českých rádiích zazní v neděli 17. listopadu ve stejnou chvíli, symbolicky v 17 hodin a 11 minut, písnička Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové. K akci se už připojily stanice ČRo, Hitrádio, Rádio Blaník, Evropa 2, Frekvence 1, Expres FM, Rádio Color, Rádio Hey, Rádio Krokodýl, Free Rádio či Rádio Jihlava.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků