Hlavní obsah

Lidé si připomínají události 17. listopadu

Češi si ve středu připomínají události spojené s datem 17. listopadu. V roce 1939 spustili němečtí nacisté krvavé represe proti českým vysokoškolákům, v roce 1989 zakročila tehdejší Veřejná bezpečnost proti poklidné studentské demonstraci. Událost v podstatě odstartovala sametovou revoluci a pád komunistického režimu.

Lidé si připomínají události 17. listopadu

Den boje za svobodu a demokracii, který jestátním svátkem, uctí na tradičních místech nejvyšší představitelé státu. Naopak k protestům využijí listopadové výročí někteří aktivisté. Oslavy 17. listopadu letos ovšem nebudou tak rozsáhlé jako loni, kdy si ČR připomínala 20 let obnovení demokracie.

Lidé si připomínají památku 17. listopadu

Foto: Milan Malíček, Právo

Pietní vzpomínka na oběti nacistického režimu se konala dopoledne u Hlávkovy koleje. Studentský pochod roku 1989, který odstartoval takzvanou sametovou revoluci a pád komunistického režimu, si politici připomínají tradičně na Národní třídě.

Nečas: Svoboda není samozřejmost

Prezident Klaus, premiér Petr Nečas i pražský primátor Pavel Bém sem přišli uctít památku studentských demonstrací. Prezident při té příležitosti řekl, že Čechy by měl 17. listopad spojovat.

Zprava prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas a primátor Pavel Bém u památníku na Národní třídě

Foto: Milan Malíček, Právo

Nečas upozornil na to, že svoboda není samozřejmostí, a proto je důležité si připomínat, co za ni lidé zaplatili.

Nesrovnávejme nesrovnatelné, připomněl Klaus

Prezident Klaus přednesl již dopoledne projev před budovou Hlávkovy koleje v Praze. Pozastavil se mimo jiné nad srovnáváním zločinů Čechů vůči Němcům se zločiny nacistů.  [celá zpráva]

Památník událostí 17. listopadu 1989

Foto: Milan Malíček, Právo

Oficiální akce spojené s listopadovým výročím vyvrcholí v 18:00 v katedrále svatého Víta. Po úvodní modlitbě vystoupí s projevem Klaus, zástupci církve a univerzit.

Demonstace proti školnému i pražské koalici

Iniciativa "Vzdělání není zboží" chystá v centru Prahy protestní pochod proti komercionalizaci vysokého školství a vládním škrtům. Aktivisté sdružení Kořeny a Greenpeace svolali na dopoledne na Národní třídu happening proti vyvlastňování v místech těžby hnědého uhlí.

Protest na Václavském náměstí organizují i odpůrci pražské koalice mezi občanskými a sociálními demokraty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků