Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

PORADNA: Jak se u penzijního připojištění vyhnout dani z příspěvků zaměstnavatele

Ačkoliv je penzijní připojištění produkt regulovaný státem, i v jeho případě najdeme některé záludnosti. Zřejmě ta největší spočívá v rozdílném systému zdaňování.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
PORADNA: Jak se u penzijního připojištění vyhnout dani z příspěvků zaměstnavatele

Pozor na zdanění příspěvků zaměstnavatele

Pan Luboš požádal svůj penzijní fond při odchodu do penze o jednorázovou výplatu naspořených prostředků. Věděl, že mu stát zisk zdaní, co ho však nemile překvapilo, byl fakt, že mu strhli daň i z těch peněz, které mu přispíval zaměstnavatel. S tím nepočítal, zaměstnanec banky ho na to při podání žádosti neupozornil. A protože Lubošův zaměstnavatel byl štědrý, deset let mu přidával tisícovku měsíčně, Luboš nakonec dostal částku o 18 tisíc korun (15 procent ze 120 tisíc korun) menší, než jakou čekal.

V případě penzijního připojištění si můžete zvolit dva způsoby výplaty naspořených peněz. Jednorázové vyrovnání, nebo doživotní penzi. V prvním případě sice dostanete všechny peníze najednou, ale musíte počítat s tím, že se zisk i případný příspěvek od zaměstnavatele zdaní 15 procenty.

Ve druhém případě se sice vyhnete zdanění, ale nemáte jistotu, že dostanete všechny naspořené peníze. To platí v případě, že umřete dříve, než na jakou dobu vám fond peníze rozpočítá. Pokud například zemřete již po několika letech od zahájení výplaty penze, vaši pozůstalí nic nedostanou a peníze „propadnou“ fondu.

Jak neplatit daň

Existují však cesty, jak se dani z příspěvků zaměstnavatele vyhnout a k penězům se dostat celkem rychle. Stačí z původního penzijního připojištění přejít na takzvané doplňkové penzijní spoření. V novém spoření si totiž můžete zvolit výplatu penze i na určenou dobu, minimálně na tři roky. V takovém případě (při výběru formou penze) se příspěvek zaměstnavatele nedaní.

Tento postup se vyplatí těm, kteří dosáhnou v době přechodu důchodového věku, a kterým na spoření dostatečně vysokou částkou přispíval zaměstnavatel. Jen pozor na jednu věc. V doplňkovém penzijním spoření smlouva nekončí v 60 letech, ale až ve věku, kdy má člověk nárok na starobní důchod, tedy ve většině případů později.

Nenechávejte peníze u jednoho fondu

Další záludností související s penzijním připojištěním může být nesrozumitelný výpis z účtu u fondu. Jak jinak si vysvětlit vysoký počet účastníků, kteří nechávají peníze ležet ve fondu, přestože jim již vznikl nárok na výsluhovou penzi.

Fondy pochopitelně neposílají výpisy, kde by bylo tučným písmem napsáno, že si můžete vybrat až polovinu úspor, ale je v nich zpravidla jen informace o splněné délce čekací doby pro vznik nároku na tuto penzi.

Pokud je ve výpisu uvedena doba v délce alespoň 180 měsíců, je možné fond požádat o jednorázovou výplatu výsluhové penze, tedy až poloviny do té doby naspořených peněz.

Z pohledu rozložení rizika a nízkého připisovaného úroku v penzijním připojištění, není radno nechat „ležet“ všechny úspory na penzi u jednoho fondu.

Diskutujte na téma penzijní připojištění a podělte se o své zkušenosti na http://www.zlatakoruna.info/financni-produkty/penzijni-pripojisteni/info

Další informace o finančních produktech naleznete na http://www.zlatakoruna.info/

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků