Hlavní obsah

Vláda chce přitvrdit v zabavování tzv. krvavých diamantů

Vláda schválila novelu zákona o nakládání se surovými diamanty, která také u fyzických osob umožní propadnutí nebo zabrání tzv. krvavých diamantů, jež jsou zneužívány pro financování povstaleckých a teroristických aktivit. Propadnutí nebo zabrání věci je podle současné podoby zákona možné jen u právnických osob nebo podnikajících fyzických osob.

Vláda chce přitvrdit v zabavování tzv. krvavých diamantů

Zákon vyplývá z předpisů EU, kterými se provádí Kimberleyský systém certifikace pro mezinárodní obchod se surovými diamanty.

Kimberleyský proces vznikl jako reakce mezinárodního společenství na zneužívání diamantů pro financování povstaleckých a teroristických aktivit. Člen Kimberleyského systému nesmí například dovážet a vyvážet surové diamanty ze zemí a do zemí, které nejsou členy systému.

Dohoda rovněž zakazuje obchodování s takzvanými konfliktními diamanty, tedy diamanty propašovanými z válčících zemí za účelem financování další eskalace válečného konfliktu.

Bohatí kupují ve velkém

To, že „čisté“ diamanty a šperky z nich královsky vynášejí, potvrzuje například fakt, že americkému klenotnictví Tiffany & Co. vzrostl ve třetím čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 27 procent na 55,1 miliónu USD (asi 1,02 miliardy Kč), tedy 43 centů na akcii.

Tržby v USA, Kanadě a Latinské Americe se zvýšily o devět procent, v Asii a Tichomoří vzrostly o 24 procent, v Evropě o 22 procent a v Japonsku o 12 procent.

Výdaje za luxusní zboží oživily výrazněji než zbývající trh, protože bohatí lidé se zotavili z recese mnohem rychleji než běžní spotřebitelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků