Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Většina Čechů si už nezakládá nové stavební spoření

Více než polovina lidí nebude kvůli snížení státní podpory podle průzkumu serveru Bankovnipoplatky.com znovu uzavírat smlouvu o stavebním spoření. Na obnovení stávající smlouvy se chystá naopak 18 procent dotázaných. Zákon měnící podmínky stavebního spoření schválil parlament.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Většina Čechů si už nezakládá nové stavební spoření

Stavební spoření nemá, ale uvažuje o jeho uzavření pět procent respondentů, více než pětina pak stavební spoření nemá a ani o něm neuvažuje. Ankety se zúčastnilo zhruba 590 lidí.

"Z našeho pohledu se jedná o racionální výsledky, neboť zejména v důsledku omezení státní podpory skutečně predikujeme pokles zájmu o produkt stavební spoření, a to na úkor jiných produktů, které nabývají na oblibě, například termínovaných účtů družstevních záložen či různých investičních produktů," uvedl analytik serveru Aleš Rod.

Očekává, že stavební spořitelny se s poklesem klientského zájmu nebudou chtít jen tak smířit a o své klienty budou tvrdě bojovat.

 

Prvním krokem jistě bude snížení poplatku za zřízení smlouvy o stavebním spoření, dále předpokládáme, že spořitelny přijdou s různými bonusy, dárky či masivními reklamními kampaněmi
majitel serveru Bankovnipoplatky.com

 

"Prvním krokem jistě bude snížení poplatku za zřízení smlouvy o stavebním spoření, dále předpokládáme, že spořitelny přijdou s různými bonusy, dárky či masivními reklamními kampaněmi. To se ostatně děje už nyní," uvedl majitel serveru Patrik Nacher.

Poslanecká sněmovna i Senát již schválily zákon měnící podmínky stavebního spoření. Změna zákona počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření.

V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena přímo snížením státní podpory.

Podpora klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření včetně bonusových úroků podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně. Normu nyní posuzuje prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků