Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Termínované vklady velký zisk nepřinesou, peníze ale zhodnotí víc než spořicí účty

Češi jsou pověstní svým opatrným přístupem ke zhodnocení svých peněz, mnohem častěji než investice volí konzervativní produkty, jako jsou například stavební spoření či spořicí účty. Dalším možným typem spořicího produktu jsou i termínované vklady. Oproti „konkurenčním” spořicím účtům jsou však mezi střadateli méně oblíbené, přitom některé z nich vložené peníze zhodnotí podstatně více.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Termínované vklady velký zisk nepřinesou, peníze ale zhodnotí víc než spořicí účty

Termínované vklady jsou podle kontinuálního sledování Barometru obliby spoření od agentury IBRS na chvostu popularity. Mezi střadateli již několik let získávají v průměru zhruba 25procentní podporu. Méně atraktivní způsob spoření je pro Čechy už jen spoření doma, tzv. do šuplíku.

V neprospěch termínovaných vkladů hraje totiž několik skutečností. Například pro získání zajímavého zhodnocení je třeba ponechat peníze na účtu i několik let. V případě, že peníze vyberete dříve, připravte se na nemalou sankci.

Dalším nepopulárním opatřením pro některé ze střadatelů je i to, že banky požadují minimální vklad, který u většiny z nich musí dosahovat až několika desítek tisíc korun.

Inflaci sazby neporazí

Ovšem pro ty z vás, kteří si můžete dovolit nechat delší dobu ležet bez povšimnutí určitou částku, může být termínovaný vklad zajímavou volbou. Je však třeba se pozorně porozhlédnout po nabídkách bank. Úročení vkladů se totiž výrazně liší.

Záleží pochopitelně na tom, jak dlouho své peníze necháte v bance na účtu ležet. Každá z bank nabízí různě dlouhá období trvání vkladu. Setkat se můžete jak s týdny, tak měsíci či roky. Pochopitelně čím delší období zvolíte, tím vyšší zhodnocení získáte.

Většina bank nabízí u svých termínovaných vkladů zajímavější zhodnocení, než jsou současné sazby spořicích účtů, které jen ve výjimečných případech překročí hodnotu jednoho procenta ročně. I tak ale peníze na termíňácích uložené postupně kvůli inflaci ztrácí na hodnotě. Zvyšování sazeb ČNB, se kterým centrální banka začala po letech už předloni, se do úročení vkladů v bankách zatím promítlo jen velmi málo.

Nejzajímavější úrokové sazby termínovaných vkladů se pohybují kolem dvou procent, přičemž aktuální výše inflace dosáhla hodnoty tří procent (o měsíc dříve byla 2,7 procenta).

Aktuální nabídka korunových termínovaných vkladů bank
BankaMinimální výše vkladu
(v Kč)
Trvání vkladu
Nejvyšší roční úroková sazba + podmínka
Creditas
5 tisíc
1, 2, 3, 5, 7, 10 let
3,1 % u 10letého vkladu a připisování úroků na konci období
2,5 % u 10letého vkladu a při připisování úroků měsíčně
ČSOB, Poštovní spořitelna
5 tisíc
7 dní, 1, 3, 6, 12 měsíců
1 % u 12měsíčního vkladu
Equa bank
20 tisíc
3, 6, 12, 18, 24, 36, 48, 60 měsíců
2 % u 60měsíčního vkladu
Expobank
100 tisíc
6 měsíců, 1, 2, 3, 4, 5 let
2 % u 5letého vkladu
Fio banka
3 tisíce
1, 2 týdny, 1, 2, 3, 6, 9, 12, 24, 36, 48, 60 měsíců 0,85 % u 60měsíčního vkladu
Komerční banka
5 tisíc
7, 14 dní, 1, 3, 6 měsíců, 1, 2, 3, 4, 5 let
0,01 % pro všechna období
Moneta
40 tisíc
1, 2 týdny, 1, 3, 6, 12, 24, 36, 48, 60 měsíců
0,5 % u 60měsíčního vkladu do částky 19 999 999 Kč
Oberbank
30 tisíc (1)
3, 6, 9, 12, 24, 36
1,25 % u 12měsíčního vkladu
Raiffeisenbank
10 tisíc
od 1 týdne do 48 měsíců
0,01 % pro všechna období
Sberbank
30 tisíc
1, 2, 3 roky
1,85 % u 3letého vkladu
UniCredit Bank
30 tisíc
2, 3, 5 let
0,2 % u 5letého vkladu do 5 mil. Kč
Wüstenrot
50 tisíc
1, 2, 3, 4, 5 let 1,7 % u 5letého vkladu
Zdroj: banky, údaje k 10. dubnu 2019
Poznámka: (1) minimální počáteční vklad u termínovaného vkladu Top Jistota, další vklad není možný

V současné době nabízí nejvyšší úročení vkladu banka Creditas. Na sazbu 3,1 procenta ročně se dostanete v případě, že zvolíte vklad na deset let s možností připisování úroků na konci období. Zajímavé úročení nabízejí i Equa bank a Expobank, v případě pětiletého termínovaného vkladu získáte roční sazbu ve výši dvě procenta.

Na druhou stranu naprosto mizivé zhodnocení vkladu získáte u Komerční banky a Raiffeisenbank, které shodně pro všechna období trvání vkladu nabízejí roční úrokovou sazbu 0,01 procenta.

U většiny bank se setkáte s tím, že podmínkou pro zřízení termínovaného vkladu je nutné mít u banky i běžný či spořicí účet. Banky ale jeho vedení nezpoplatňují.

Klientům jsou k dispozici i termínované vklady v různých světových měnách, především pak v eurech či dolarech.

Předčasný výběr za poplatek

Pokud se rozhodnete vybrat z termínovaného vkladu peníze předčasně, počítejte s tím, že banky vám naúčtují většinou poplatek ve výši několika procent z jistiny či vybírané částky.

U některý bank (například ČSOB, Creditas či Raiffeisenbank) klientům umožňují vybrat až 20 procent vložené částky bez sankce či poplatků.

Anketa
Máte sjednaný termínovaný vklad?
Ano
35.7 %
Ne
64.3 %
Celkem hlasovalo 70 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků