Hlavní obsah
Ke konci roku 2013 stavební spořitelny evidovaly více než čtyři milióny smluv ve fázi spoření. Foto: Profimedia.cz

Stavební spoření: Nových klientů masivně přibývá

Stavební spořitelny hlásí masivní příliv nových spořících klientů. V meziročním srovnání se jedná o nárůst v desítkách procent. Na první pohled to vypadá, že stavební spoření zažívá návrat na výsluní. Ovšem na ten druhý už to tak slavné není. Stavební spoření v současnosti zachraňuje státní podpora.

Ke konci roku 2013 stavební spořitelny evidovaly více než čtyři milióny smluv ve fázi spoření. Foto: Profimedia.cz
Stavební spoření: Nových klientů masivně přibývá

Zájmu o uzavírání nových smluv o stavebním spoření nahrává i skutečnost, že mnozí konzervativnější klienti, kteří své peníze zhodnocují na spořicích účtech či termínovaných vkladech, jsou zklamáni trvalým poklesem úrokových sazeb, a hledají tak nové formy zhodnocení.

Podle statistik stavebních spořitelen se do jejich řad vracejí klienti, kteří v době legislativních diskusí kolem budoucnosti produktu smlouvy vypověděli, i přicházejí noví klienti.

V 1. čtvrtletí přes 200 tisíc nových smluv

V loňském roce celkově stavební spořitelny uzavřely více než 611 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek. Proti předchozímu roku to bylo zhruba o 31 tisíc smluv více. Loni také spořitelnám v úhrnu stoupla i cílová částka u nových smluv, a to na 208 miliard korun.

Alespoň co se týče spořicích smluv, zájem o jejich sjednání rostl i v prvních měsících letošního roku. Od ledna do března jich spořitelny uzavřely přes 200 tisíc, přičemž ve stejném období loni jich bylo zhruba o 71 tisíc méně.

V meziročním srovnání tak například největší stavební spořitelna, Českomoravská (ČMSS), zaznamenala v počtu smluv nárůst o 65 procent, Wüstenrot o 87 procent, Modrá pyramida o 65 procent, Raiffeisen (RSTS) o 38 procent a Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) o 28 procent.

Stavební spoření zachraňuje státní podpora

Významným plusem proti ostatním spořicím produktům je u stavebního spoření státní podpora, jejíž maximální výše činí dva tisíce korun ročně, a dosáhnou na ni klienti, kteří každý rok vloží na svůj účet 20 tisíc korun. Jinak, co se týče úrokových sazeb, to není u stavebních spořitelen žádná sláva. Základní sazby u vkladových účtů jsou totiž zhruba na stejné úrovni jako sazby u nejlépe úročených spořicích účtů.

U ČMSS dosáhne klient na základní úrokovou sazbu 1,5 procenta ročně. Spořitelna však slibuje i vyšší zhodnocení, pokud klient splní další podmínky, například bude spořit až devět let či bude měsíčně ukládat vyšší částky.

Modrá pyramida nabízí základní úrokovou sazbu jedno procento a úrokový bonus 0,7 procenta. Ten získají klienti, kteří ročně uloží alespoň šest procent ze sjednané cílové částky a zároveň platí pro zůstatky na účtu do 500 tisíc korun. Pokud máte cílovou částku nastavenu na 300 tisíc korun, pro získání úrokové sazby až 1,7 procenta musíte uložit ročně alespoň 18 tisíc korun (1500 korun měsíčně).

SSČS úročí vklady klientů jedním procentem. U RSTS máte na výběr ze dvou tarifů. Buď se rozhodnete jen spořit a zvolíte Spořicí tarif s roční úrokovou sazbou 1,5 procenta, nebo plánujete v budoucnu využít úvěr s výhodnější úrokovou sazbou a zvolíte tzv. Úvěrový tarif s úrokovou sazbou u vkladů ve výši jednoho procenta.

I u stavební spořitelny Wüstenrot mají klienti na výběr ze dvou variant. V případě, že budou chtít vyšší sazbu dvě procenta u vkladů, musí počítat i s vyšší úrokovou sazbou, kdyby si v budoucnu vzali úvěr (v současnosti 4,7 procenta). Jestliže zvolí nižší úrokovou sazbu jedno procento, v budoucnu získají i nižší úročení úvěru (v současnosti 3,7 procenta).

Poplatky za vedení účtu i přes 600 korun ročně

Zatímco za vedení spořicích účtů neplatí klienti žádné poplatky, u vkladových účtů stavebního spoření si spořitelny účtují několik stovek korun ročně. S nejvyšším poplatkem 640 korun se setkají klienti RSTS, kteří mají smlouvu delší než 72 měsíců, tedy klienti, kterým již uplynula šestiletá vázací doba. Ostatní pak zaplatí poloviční roční poplatek.

Až 600 korun uhradí i klienti Wüstenrot. Spořitelna si za vedení vkladových účtů účtuje různé výše poplatků (od 240 do 600 korun) podle doby uzavření smlouvy, případně čerpaných úrokových zvýhodnění.

SSČS požaduje roční poplatek ve výši 310 korun, ovšem klienti, kteří mají stále aktivní starší smlouvy s výhodnějším úročením vkladů, zaplatí 470 korun nebo 550 korun. Modrá pyramida vybírá roční poplatek ve výši 300 korun a ČMSS ve výši 330 korun.

Pochopitelně několikatisícové poplatky čekají na klienty už ve chvíli, kdy si stavební spoření sjednávají. Spořitelny vybírají jedno procento z celkové výše cílové částky.

Levné hypotéky drtí úvěry stavebních spořitelen

Zatímco počet nových spořících klientů stoupá, o úvěry ze stavebního spoření či překlenovací úvěry zvýšený zájem není, ba naopak. V prvním čtvrtletí poskytly stavební spořitelny úvěry za 8,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 11 procent.

Úvěrům od stavebních spořitelen totiž významně konkurují rekordně levné hypotéky, u kterých průměrná úroková sazba prolomila hranici tři procenta. U úvěrů od spořitelen musí klienti počítat se sazbami i o několik procentních bodů vyššími.

Stavební spořitelny se zbavují „drahých“ klientů

Stavební spořitelny se na jednu stranu chlubí přílivem nových klientů, na druhou se však zbavují těch stávajících. Klienti se staršími výhodnějšími smlouvami jsou totiž pro ně příliš drazí. Podle informací od stavebních spořitelen se výpovědi dotknou až několika desítek tisíc klientů. [celá zpráva]

Anketa
Máte stavební spoření?
ano, už mnoho let
63 %
ano, založil/a jsem ho v poslední době
3.8 %
ne
33.2 %
Celkem hlasovalo 3004 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků