Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

S životní úrovní je spokojena polovina Čechů

S životní úrovní svých domácností bylo ke konci loňského roku spokojeno 51 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky minulý týden zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
S životní úrovní je spokojena polovina Čechů

Za „velmi dobrou“ považuje svoji životní situaci sedm procent lidí, 44 procent ji hodnotí jako „spíše dobrou“. Naopak nespokojenost s životní situací své rodiny v průzkumu vyjádřilo 14 procent Čechů, když 12 procent ji označilo za „spíše špatnou“ a dvě procenta za „velmi špatnou“.

Třetina lidí pak uvedla, že životní úroveň jejich domácností není dobrá, ani špatná. V porovnání s říjnem se výsledky výrazně nezměnily. Svou životní úroveň jako horší hodnotí spíše důchodci, nezaměstnaní, dělníci a lidé, kteří volí levicové strany.

Jaká je podle Čechů životní úroveň jejich domácností

Foto: David Ryneš, Novinky

Podle analytiků se do vyšší životní úrovně Čechů přelévá rychlý růst tuzemské ekonomiky, který se odráží v nízké nezaměstnanosti, zvyšování mezd a obecně dobré náladě spotřebitelů.

Dokladem je i listopadový růst maloobchodních tržeb o 7,8 procenta. Lidé v listopadu více utráceli za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Maloobchodní tržby pak byly rekordní zřejmě i v prosinci a podle odhadů analytiků bude podobný růst pokračovat i letos.

Ekonomice věří nejvíc lidí za 19 let

Průzkum CVVM dále ukázal, že lidé jsou stále více spokojeni s celkovou ekonomickou situací Česka. Na konci loňského roku ji kladně hodnotilo 45 procent dotázaných, nejvíce od roku 1999. Dosavadní maximum bylo 40 procent z počátku roku 2017. Téměř dvě pětiny lidí uvedly, že nepovažují současnou ekonomickou situaci v ČR za ani dobrou, ani špatnou.

Proti říjnovému průzkumu se počet lidí, podle kterých je ekonomická situace Česka dobrá, zvýšil o osm procentních bodů. Naopak podíl negativního hodnocení klesl od této doby o šest bodů na minimum 14 procent.

V hodnocení současné ekonomické situace jsou optimističtější spíše lidé, kteří lépe vnímají svou životní úroveň, mají vyšší příjmy a jsou celkově spokojenější se životem nebo politickou situací. Z hlediska politických preferencí se o ekonomické situaci země lépe vyjadřují voliči ANO, ODS a TOP 09.

Průzkum uskutečnilo CVVM v první polovině prosince 2017 a zúčastnila se ho tisícovka obyvatel České republiky starších 15 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků