Hlavní obsah
Nejčastěji dostávají lidé výbavu a věno u příležitosti svatby. Foto: Profimedia.cz

S výbavou od rodičů začaly svůj samostatný život dvě třetiny Čechů

Tradice chystání výbavy není v českých domácnostech přežitkem. Tak jako v časech minulých, tak i dnes rodiče své děti vybavují jak materiálně, tak finančně. Nejčastěji pak mladí lidé dostávají výbavu či věno u příležitosti svatby.

Nejčastěji dostávají lidé výbavu a věno u příležitosti svatby. Foto: Profimedia.cz
S výbavou od rodičů začaly svůj samostatný život dvě třetiny Čechů

Na startu samostatného života snad každý mladý člověk ocení pomoc rodičů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Stavební spořitelnu České spořitelny (SSČS) dostalo výbavu celkem 64 procent Čechů. Pouhá čtvrtina oslovených žádnou pomoc od rodičů nedostala

Nejčastěji se jednalo o vybavení domácnosti, jako je například povlečení, ručníky či třeba záclony a koberce (64 procent) nebo o kuchyňské vybavení - například hrnce či nože (57 procent). Polovina Čechů dostala do výbavy talíře, příbory či skleničky a zhruba stejný počet pak peřiny a polštáře.

Co Češi dostali jako výbavu nebo věno

Foto: Martin Havelka, Novinky

Pravděpodobně movitější rodiče pak v 13 procentech případů dětem na prahu samostatného života věnovali nemovitost, a to jak v podobě bytu, tak domu či pozemku.

Věno či výbava nejčastěji ke svatbě

Svatba vždy byla a podle průzkumu stále je nejčastější příležitostí pro předání výbavy či věna od rodičů. V průzkumu to potvrdily více než dvě pětiny oslovených. Ovšem rodiče nevybavují jen dcery, ale i syny (věno dostal každý druhý oslovený muž).

Navíc muži od svých rodičů či prarodičů dostali častěji hodnotnější dary, například auto, byt, nábytek či elektroniku. Ženy si naopak častěji z domova odnesly peřiny, talíře či ručníky.

I když rodiče své potomky vybavují především materiálně, peníze rozhodně nejsou výjimkou. Podle průzkumu téměř polovina lidí dostala od rodičů peníze, každý šestý pak stavební spoření.

Pokud Češi dostali od rodičů hotovost, převažovali častěji nižší částky. Více než třetina (37 procent) rodičů dětem věnovala částku do 25 tisíc korun, další pětina (21procent) pak částku do 50 tisíc korun.

Na stavebním spoření ale Češi dostali vyšší částky, každý druhý dokonce více než 100 tisíc korun.

Anketa
Dostali jste od rodičů výbavu či věno?
Ano
60.3 %
Ne
39.7 %
Celkem hlasovalo 9891 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků