Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Ručil bratrovi, po jeho smrti má na krku dluh, který nikdy nedokáže splatit

Sourozenci by si měli pomáhat. Alespoň tak to cítili dva bratři, kteří po smrti rodičů měli jen jeden druhého. Starší bratr byl sice ženatý, ale svého bratra Davida nikdy nenechal v nouzi. Proto když on sám potřeboval ručit u úvěru na vysněný dům, požádal Davida o pomoc. Tragická nehoda, při které s manželkou přišel o život, však dostala Davida do problémů.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Ručil bratrovi, po jeho smrti má na krku dluh, který nikdy nedokáže splatit

David ke svému staršímu bratrovi Pavlovi vždy vzhlížel, už odmalička byl pro něj velkým vzorem. A Pavel na druhou stranu nad svým mladším bratrem držel ochrannou ruku. Nic se na tom nezměnilo ani v dospělosti, kdy se Pavel oženil. Byl svému bratrovi jak psychickou oporou, tak ho občas podporoval i finančně.

David mohl bratrovi pomoc oplatit

David byl sám, žil v malém bytě po rodičích, kteří zemřeli, když byli bratři ještě mladí. Jeho jedinou rodinou se tak stal starší bratr s manželkou. Za bratrovu pomoc byl vděčný, protože měl problém najít si trvalé zaměstnání. Trpí psychickými problémy, které ho sice nezbavují pracovní způsobilosti, ale komplikují jeho profesní život natolik, že v žádném zaměstnání příliš dlouho nevydrží.

Pavel s manželkou děti mít nemohli, rozhodli se tedy splnit si svůj další sen a pořídit si vlastní bydlení v srdci Jizerských hor. Vzali si úvěr na 1,5 miliónu korun a všechny volné peníze investovali do rekonstrukce. Davida požádali o ručení.

Ten pochopitelně souhlasil, měl tak možnost svému bratrovi alespoň tímto způsobem oplatit to, jak se o něj roky staral a pomáhal mu. Navíc Pavlovi se v práci dařilo dobře, měl vedoucí postavení v jedné české firmě. Nebyl tedy důvod, proč by nemohl dostát svým závazkům.

Nehoda dostala Davida do dluhů

Bohužel došlo k tragédii, kterou nikdo nemohl předvídat. Sesuv půdy zasáhl cestou do práce auto, ve kterém jel Pavel i s manželkou. Ani jeden nepřežil. David nejen že se nedokázal vzpamatovat z bratrovy smrti, navíc se stal tím, kdo musel situaci začít rychle řešit.

Po tragické nehodě se dostal do těžké deprese, ve zkušební době přišel o práci. Měl sotva na své vlastní živobytí a do toho na něj připadl dluh ve výši 1,3 miliónu korun za bratrův dům, jehož měsíční splátka 15 tisíc korun je zdaleka nad jeho možnosti. I přesto, že se stal jediným bratrovým dědicem, ocitl se v dluhové pasti, navíc bez jakékoli blízké osoby, na kterou by se mohl obrátit.

„Davidovi by v jeho těžké životní situaci jistě pomohlo, kdyby se s někým poradil, nebo si na tuto agendu zajistil služby právního zástupce, který se znalostí věci zamezí vzniku dalších potíží,” uvedl pro Právo Vladimír Vachel z inkasní společnosti EOS KSI.

„V jeho případě by bylo nejvhodnější zahájit jednání s věřitelem a zajistit co nejrychlejší prodej nemovitosti, z jehož výtěžku se dlužná částka pokryje,” dodal.

Dokud se nepodaří dům prodat a tím vyřešit závazek, je David odpovědný a musí splácet.

„Snazší by byla situace, kdyby měl David sjednané pojištění schopnosti splácet úvěr, které mu mohl financovat bratr, když společně ručení uzavírali. Stejně tak i bratr s jeho ženou měli mít pojištění uzavřeno,” doplnil Vachel.

Anketa
Ručil/a jste za úvěr někomu z vaší rodiny?
Ano
34 %
Stále ručím
4.6 %
Ne
61.4 %
Celkem hlasovalo 4300 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků