Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Průměrný kuřák za cigarety utratí 15 tisíc korun ročně

Kouření se čím dál víc stává luxusním zlozvykem. Čeští kuřáci za cigarety utrácejí rok co rok desítky tisíc korun. V průměru tak za svůj „koníček” vydají zhruba 1300 korun měsíčně, o polovinu více než za alkohol.

Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Průměrný kuřák za cigarety utratí 15 tisíc korun ročně

Kuřáci to v Česku nemají lehké. Od konce května si nebudou moci zapálit v restauracích a navíc je jejich záliba stojí čím dál víc peněz. V loňském roce cigarety zdražily v průměru o pět korun, letos by to mělo být zhruba o další dvě koruny.

I tak se ale mnoho lidí cigaret odmítá vzdát. Někteří i za cenu, že jim před výplatou nezbývají peníze na pokrytí běžných potřeb. Společnosti poskytující nebankovní půjčky totiž pravidelně v tomto období sledují nárůst žádostí o půjčky, protože řada lidí s penězi kvůli svým zlozvykům, mezi něž patří především cigarety či alkohol, nevyjde.

V průměru 12 cigaret denně, 1300 Kč měsíčně

Podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit si tuzemský kuřák dopřeje 12 cigaret denně, to znamená jednu krabičku na dva dny. Měsíčně tedy za cigarety Češi vydají téměř 1300 korun, za alkohol pak v průměru utratí o polovinu méně - necelých 600 korun.

„Útrata za cigarety a alkohol pak mnohým domácnostem narušuje rozpočet. Průměrný kuřák za své nikotinové potěšení ročně utratí přes 15 tisíc korun," uvedla Dana Hakavcová z Profi Credit.

Země
Průměrná denní spotřeba cigaret
Průměrná měsíční útrata za alkoholPrůměrná měsíční útrata za cigarety
Česká republika
12
590 Kč (22 eur)
1274 Kč (47 eur)
Slovensko
11
19 eur
46 eur
Polsko
12
100 PLN (23 eur)
175 PLN (41 eur)
Bulharsko
14
50 BGN (26 eur)
96 BGN (49 eur)
Zdroj: Průzkum Ipsos

Průzkum, který proběhl i v několika sousedních zemích, ukázal, že za cigarety i alkohol utrácejí o něco více než Češi už jen Bulhaři, kteří mají i vyšší průměrnou denní  spotřebu cigaret.

Anketa
Pokud jste milovníky nikotinu, nutí vás zdražování cigaret snižovat jejich spotřebu?
Ano
18.8 %
Ne
81.2 %
Celkem hlasovalo 863 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků