Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Pracující důchodci si nechávají přepočítat důchod

Více než 50 tisíc pracujících důchodců požádalo během prvního pololetí o přepočet svého starobního důchodu, meziročně se tak jejich počet zvýšil o sedm procent. O navýšení penze mohou totiž lidé žádat vždy po 360 odpracovaných dnech.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Pracující důchodci si nechávají přepočítat důchod

Kromě žádostí o přepočet starobního důchodu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) za první půlrok obdržela téměř 108 tisíc žádostí o důchod nejen starobní, ale i invalidní či pozůstalostní.

360 odpracovaných dnů

O navýšení starobního důchodu mohou pracující důchodci (zaměstnaní či podnikající), žádat vždy po 360 odpracovaných dnech. Důležitou podmínkou je, že jde o výdělečnou činnost podléhající odvodům na důchodové pojištění.

Důchodce však nemusí požadovaných 360 dnů odpracovat v kuse, sčítají se všechny odpracované úseky bez ohledu na jejich délku. Do nároku se započítávají kalendářní dny s odečtením dnů dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti, neplaceného volna a neomluvené absence.

Nárok na zvýšení vznikne ode dne následujícího po dni, kterým důchodce získal 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti. Případný zbytek dnů se použije pro eventuální následující zvýšení.

Zvýšení důchodu

Za každých 360 dnů odpracovaných při pobírání důchodu se důchod zvýší o 0,4 procenta výpočtového základu, tj. částky, z níž byl důchod původně vypočítán. Nikoli z aktuální výše důchodu, jak se někdy lidé domnívají.

Příklad
  • Důchodci byl od 1. 7. 2016 přiznán starobní důchod, který byl vyměřen z výpočtového základu 19 450 korun.
  • Při pobírání důchodu pracuje nepřetržitě dosud a v tomto období nebyl nemocný a ani neměl jiné nezapočitatelné dny.
  • Zvýšení důchodu mu bude náležet ode dne následujícího po dni, kdy získal 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti, tj. od 26. 6. 2017.
  • Pokud si požádá o zvýšení důchodu, bude mu od tohoto data zvýšen o 78 korun (0,4 % z výpočtového základu 19 450 korun).
Zdroj: ČSSZ

O přepočet musíte písemně požádat

Přepočet důchodu se neprovádí automaticky, ale na základě písemné žádosti důchodce. Tu je vhodné podat prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště, a to vždy krátce po získání 360 dnů výdělečné činnosti.

Žádost lze zaslat také přímo na ústředí ČSSZ. Získání 360 dní výdělečné činnosti se prokazuje evidenčním listem důchodového pojištění, u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) potvrzením příslušné OSSZ.

Čerství důchodci mají přednost

Doba vyřízení žádosti o přepočet závisí na tom, zda jste žádost podali krátce po získání 360 odpracovaných dní nebo až po delším období. V případech, kdy lidé žádají o přepočet důchodu za dobu několikaleté výdělečné činnosti, je totiž zpracování náročnější a trvá déle.

Žádosti o přepočet starobního důchodu pracujících důchodců zpracovává ČSSZ průběžně, současně stejnými pracovními kapacitami vyřizuje žádosti o přiznání důchodu „novopečených důchodců“. Ty mají určitou prioritu, aby lidem nastupujícím do důchodu byla zajištěna pravidelná výplata příjmu.

V některých případech tak může vyřízení žádostí o přepočet důchodu trvat déle, avšak o svůj nárok pracující důchodci v žádném případě nepřijdou. Zvýšení se jim doplatí zpětně ode dne, kdy na ně vznikl nárok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků