Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Foto: Jan Handrejch, Právo

Pospíšil vystoupil proti zveřejnění brutálních videí z exekucí

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ostře vystoupil proti zveřejnění dokumentačních videí, které si pořídili přerovští exekutoři při návštěvách dlužníků. Ministr zveřejnění považuje za možné porušení zákona ze strany exekutorů a zvažuje kárné řízení. Videa, zveřejněná Exekutorským úřadem Přerov, jako první publikovaly Novinky.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Foto: Jan Handrejch, Právo
Pospíšil vystoupil proti zveřejnění brutálních videí z exekucí

"Tyto informace ve smyslu videa mají charakter ochrany jako soudní spis,“ řekl v televizi Pospíšil.

Ke kritice zveřejnění nahrávek se přidal překvapivě také viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek. „Budeme iniciovat kárné řízení,“ uvedl shodně s ministerstvem a dodal, že publikací dokumentačních nahrávek mohl Exekutorský úřad JUDr. Tomáše Vrány v Přerově porušit zákon.

Ředitel přerovského úřadu Robert Runták v televizi řekl: „Myslím si, že jsme určitě nepřekročili hranici zákona.“ Podle něho by se někdo na ministerstvu měl také zeptat, co tam dělají pro to, aby se toto napadání exekutorů i nožem nestávalo, a „aby ti vykonavatelé nebyli takto ohrožováni“.

Dlužníci hrozí i nožem

Videa ukazují vypjatost terénních exekucí. Dochází při nich nejen k hádkám, ale také útokům vůči exekutorům. Nahrávky ukazují, že lidé se s exekutory pošťuchují a někdy se ani neostýchají vzít na ně nůž. [celá zpráva]

Podle exekučního řádu může vykonávat exekuci exekutor sám se zámečníkem. Videa jim pak slouží k ochraně například při nařčení dlužníků z nevhodného zásahu do jejich práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků